Polska powinna walczyć o reparacje? - Powinna wiedzieć, że ma taką możliwość. Powinna walczyć wtedy, kiedy ma szanse na sukces, bo inaczej będzie to klasyczna walka, w tej sytuacji walka dyplomatyczna - powiedział Kowal. Dodał, że Polska musi mieć w tej walce sojuszników, a także być przygotowana od strony prawnej i historycznej. - Proszę przeliczyć, ile z tych warunków jest obecnie spełnionych - zauważył gość.

- Jasne jest dla każdego, kto zajmuje się historią, że Polska po wojnie nie została sprawiedliwie potraktowana, czyli prawo moralne jest. Jeśli wszystko zostanie spełnione, to ja przyklasnę, pan przyklaśnie i czekamy na sukces, czyli na te miliardy na polskich kontach - powiedział Kowal. - Ci, którzy proponują dzisiaj kolejną batalię, powinni mieć pewność, że na końcu wygrają.

Kolejnym wątkiem rozmowy była akcja promocyjna finansowana przez Polską Fundację Narodową, która dotyczy reformy sądownictwa. - Promowany jest cel, czyli reforma sądów, który popiera 80 proc. Polaków, czyli właściwie nie ma co promować - mówił Kowal. 

- Myślę, że trzeba przerwać tę akcję, te pieniądze są źle wydane i widać, że akcja nie przynosi skutku - mówił Kowal. - Odczarujmy tę fundację, są na to jeszcze szanse. 

Prof. Michał Królikowski jest rękojmią tego, że prezydent Andrzej Duda przygotuje zgodne z konstytucją ustawy dotyczące reformy sądownictwa? - Z punktu widzenia prezydenta kluczowe jest, aby przygotował ustawy, które będą zgodne z konstytucją i wolą Prawa i Sprawiedliwości, bo na końcu ono będzie je przyjmowało w Sejmie - mówił Kowal.