W ramach walki z inflacją rząd zaprezentował Tarczę Antyinflacyjną 2.0. Główne założenia rządowego projektu to obniżenie stawka VAT na paliwo, zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze i zerowa stawka VAT na gaz.
W Senacie wprowadzono poprawki, które zakładały, by do ustawy o ochronie odbiorców gazu wprowadzono małych i średnich przedsiębiorców.
Wedle cenników PGNiG za gaz biznes musi płacić 798 zł (za MWh), czyli o 480 proc. więcej niż rok temu. Energia elektryczna drożeje wolniej, bo ok. 100–200 proc., ale i tak firmy muszą borykać się z prawdziwym szokiem cenowym.
– Firmy nie mają wyboru, mogą jedynie uwzględniać rosnące koszty nośników energii w cenach swoich produktów i usług – ocenił Wojciech Warski, wiceprezydent Pracodawców RP.
W środę Sejm odrzucił większość poprawek Senatu, w tym tę o poszerzenie grupy podmiotów, które zostaną objęte preferencyjnymi taryfami gazowymi. Mali i średni przedsiębiorcy nie zostaną objęci taką ochroną.
Czytaj więcej
Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy o ochronie odbiorców gazu. Wśród nich był między innymi zapis dotyczący włączenia na listę podmiotów chronionych przed podwyżkami małych i średnich przedsiębiorstw.
Za odrzuceniem było 234 posłów, w tym 228 członków PiS.
"Nie będzie ciepłej wody w kranie. PiS odrzucił poprawki Senatu, które miały chronić małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznymi podwyżkami cen gazu" - skomentował Donald Tusk.
"Nie będzie pomocy dla przedsiębiorców, bo tak zadecydował PiS" - napisała Małgorzata Kidawa-Błońska.
Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm
"PiS niszczy małe i średnie firmy. Przedsiębiorczy ludzie znów wrogiem klasowym władzy? Historia zatoczyła koło!" - oceniła Maria Janyska.
"Prosiliśmy, ale nie posłuchali" - przekazał Maciej Lasek.
"Skutki dojeżdżania małych firm, będą dla gospodarki makabryczne - nie będzie komu pracować na wszystkie „tarcze”, co spowoduje jeszcze wyższą inflacje (pokrycie tarcz z wydrukowanych BGKiem pieniędzy) i docelowo recesję. Geniusze ekonomiczni" - napisał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
- PiS odrzucając senacką poprawkę z premedytacją niszczy nie tylko przedsiębiorców, ale także miejsca pracy zatrudnionych w nich pracowników. PiS chce przeznaczyć 66 miliardów złotych dla PGNiG zamiast wesprzeć tych, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują - mówili na konferencji prasowej posłowie PO.