40 licencji na Pegasusa. Wśród szpiegowanych ludzie z otoczenia PiS

Pierwszy kontakt na zakup Pegasusa miał obejmować 40 licencji, a wśród inwigilowanych znaleźli się m.in. były rzecznik PiS Adam Hofman i były minister skarbu Dawid Jackiewicz - informuje "Gazeta Wyborcza"

Publikacja: 18.01.2022 09:26

Adam Hofman

Adam Hofman

Foto: PAP/Leszek Szymański

Pod koniec ubiegłego roku agencja AP podała, powołując się na badaczy grupy Citizen Lab z Kanady, że telefon komórkowy obecnego senatora KO Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą oprogramowania Pegasus 33 razy w 2019 roku. Niezależnie doniesienia te potwierdziła organizacja Amnesty International. W 2019 r. Brejza kierował sztabem wyborczym Koalicji Obywatelskiej. Citizen Lab ustaliło też, że Pegasusa użyto przy próbach szpiegowania mecenasa Romana Giertycha oraz prokurator Ewa Wrzosek.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" stwierdził, że "źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia", jakim jest Pegasus. Jednocześnie prezes PiS zapewniał, że w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku "żaden Pegasus, żadne służby, żadne jakieś tajnie pozyskane informacje nie odgrywały jakiejkolwiek roli". Kaczyński powiedział też, że wydanie na zakup Pegasusa środków z Funduszu Sprawiedliwości to "sprawa o charakterze technicznym".

Czytaj więcej

Komisja ds. Pegasusa. Banaś zwolnił Kwiatkowskiego z tajemnicy. Senator: Powiem wszystko, co wiem

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", pierwszy kontrakt na zakup Pegasusa obejmował 40 licencji, które miały być wykorzystane w ciągu trzech lat. Informator dziennika przekazał, że jesienią 2020 roku umowa została przedłużona, ale nie posiada wiedzy ilu licencji dotyczyła.

Jedna licencja w praktyce oznacza, że można pobrać dane nie tylko z jednego numeru telefonu lub urządzenia, ale także z telefonów i urządzeń powiązanych. Koszt jednej takiej licencji to ponad 500 tys. złotych.

Jedną z pierwszych inwigilowanych osób miał być były rzecznik PiS Adam Hofman. Działania CBA miały być prowadzone jeszcze przed zakupem Pegasusa.

Służby miały także podsłuchiwać byłego posła Mariusza Antoniego K., byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza oraz Katarzynę Kaczmarek, żonę "agenta Tomka".

Mariusz Antoni K. został oskarżony o narażenie Polskiego Gruby Zbrojeniowej na stratę w wysokości 1,2 mln zł, a także na powoływanie się na wpływy w zamian za korzyści majątkowe.

Jak podaje "GW", Kaczmarek miała być w posiadaniu wewnętrznej wiedzy na temat działań PiS, pracując w partyjnej centrali i u wiceprezesa partii Adam Lipińskiego. Tomasz Kaczmarek był współpracownikiem Mariusza Kamińskiego i posiadał informacje na temat działań służb.

Polityka
Rektor UEK Stanisław Mazur do prezydenta: Degradacja procesu prawnego w Polsce
Polityka
Otoczenie Tuska: Prezydenta do podpisu przekonały miejsca na listach PiS
Polityka
Dlaczego ustawa o wpływach rosyjskich jest nazywana "lex Tusk"? Rzecznik rządu nie wie
Polityka
Ambasador USA: W pełni rozumiemy, dlaczego prezydent skierował ustawę do TK
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Komisja Europejska będzie analizować polską ustawę o badaniu rosyjskich wpływów
Polityka
Miażdżąca liczba Białorusinów objęta sankcjami