Chiny w ostatnich latach zwiększają presję wojskową na Tajwan, organizując m.in. liczne ćwiczenia w pobliżu wyspy, a także regularnie wysyłając samoloty wojskowe w pobliże wyspy. Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka. Chiny nigdy nie wyrzekły się przywrócenia suwerenności nad Tajwanem siłą.
Prezydent Tsai Ing-wen, która w ubiegłym roku zapewniła sobie reelekcję, obiecywała Tajwańczykom, że będzie przeciwstawiać się Chinom. Elementem tej strategii jest modernizowanie tajwańskich sił zbrojnych i przekształcanie armii w "jeżozwierza" - mobilne siły, starcie z którymi okupione zostałoby dużymi stratami.
Czytaj więcej
Siły powietrzne Tajwanu przestają podrywać myśliwce za każdym razem, gdy chiński samolot wojskowy znajdzie się w strefie identyfikacji obrony powietrznej wyspy - samoloty takie są jednak śledzone przez wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych - informują władze Tajwanu.
W ramach dorocznych ćwiczeń trzy myśliwce - F-16, Mirage i myśliwiec tajwańskiej produkcji, AIDC F-CK-1 Ching-Kuo - wylądowały na autostradzie w powiecie Pingtung, na fragmencie drogi, która została wytyczona tak, aby mogły na niej lądować samoloty.