W pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie po sobotniej manifestacji pracowników służby zdrowia powstało "Białe miasteczko 2.0", w którym protestują medycy. To nawiązanie do protestu z 2007 r. W rozstawionych namiotach przedstawiciele protestujących przedstawiają swe postulaty (m.in. wzrost wynagrodzeń i zmiany w systemie) oraz prowadzą panele edukacyjne.

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Wojciech Szaraniec mówił, że protestujący domagają się spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim.

Czytaj więcej

Protest pracowników ochrony zdrowia w Warszawie
Szaraniec: Pacjenci umierają w kolejkach i na SOR-ach. Trzeba naprawić system

Piątkowe rozmowy przedstawicieli komitetu protestacyjnego z ministrem zdrowia zakończyły się fiaskiem. Adam Niedzielski mówił, że oczekiwała płacowe protestujących "nie przystają do rzeczywistości", a ogólny koszt realizacji najważniejszych z punktu widzenia finansów postulatów protestujących medyków wiązałby się z kwotą dodatkowych 100 mld zł rocznie.

W poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia zorganizowano konferencję prasową, która miała być poświęcona bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia.

Nowy wiceminister zdrowia

- Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się sprawami, które teraz są z naszego punktu widzenia najbardziej palące - mówię tu zarówno o dialogu społecznym, ale też o rozwoju kadr - oświadczył Adam Niedzielski.

Czytaj więcej

Europoseł Robert Biedroń
Biedroń: "Białe miasteczko 2.0" to symbol wstydu, hańby i zaniedbania

- To te dwa obszary, które odnoszą się do sporu, jaki z komitetem protestacyjnym prowadzimy, ale również do pewnego priorytetu, który również w tych rozmowach się pojawiał, związanego z kształceniem kadr, z zapewnieniem ich ciągłego pospecjalizacyjnego kształcenia, generalnie z budowaniem zasobów, które w tej chwili są najbardziej deficytowe w systemie - mówił szef resortu zdrowia.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

- Pan minister będzie miał właśnie taką specjalizację. Jego praca ma być poświęcona prowadzeniu dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, ale również z pacjentami, tak żebyśmy mieli ten dialog społeczny w każdym wymiarze realizowany - dodał Niedzielski.

Nowym wiceministrem zdrowia został Piotr Bromber. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz oświadczył, że wiceminister objął wakujące stanowisko.

Nowy wiceminister: ograniczyć liczbę specjalizacji

- W ostatnim czasie bardzo dużo rozmawialiśmy z panem ministrem o tych emocjach, o oczekiwaniach, z którym się obecnie mierzymy - powiedział Piotr Bromber.

- Ochrona zdrowia to obszar, w którym duże emocje były zawsze - dodał.

Jesteśmy za tym, żeby ograniczyć liczbę specjalizacji.

Nowy wiceminister zdrowia Piotr Bromber

- Niestety też tym emocjom, tym oczekiwaniom często towarzyszył brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować. Jesteśmy otwarci na dialog z każdym - zadeklarował.

Nowy wiceminister zdrowia stwierdził, iż ma świadomość, że wśród protestujących medyków jest "spora liczba osób młodych".

- Będą podejmowane działania w kierunku zwiększenia liczby miejsc na kierunkach lekarskich - zadeklarował.

Wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber

Wiceminister zdrowia ds. dialogu społecznego Piotr Bromber

PAP/Albert Zawada

- Jesteśmy za tym, żeby ograniczyć liczbę specjalizacji. Jesteśmy za tym, by otworzyć się na propozycje ludzi młodych, na ich oczekiwania - mówił Piotr Bromber.

- Mamy świadomość, że pieniądze w ochronie zdrowia są ważne, ale nie można sprowadzać dyskusji wyłącznie do pieniędzy - ocenił.

Nowy wiceminister zdrowia dodał, że trzeba się zmierzyć z problemem ograniczonej liczby personelu.