Stan wyjątkowy: Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta

Parlamentarzyści nie uchylili rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego w pasie granicznym z Białorusią.

Publikacja: 06.09.2021 20:08

Stan wyjątkowy: Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta

osłowie podczas głosowania na sali plenarnej Sejmu

Foto: PAP/Albert Zawada

Od 3 września na granicy Polski z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy związany z kryzysem migracyjnym i zbliżającymi się ćwiczeniami armii rosyjskiej i białoruskiej pod kryptonimem Zapad.

Podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego dotyczy 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim. Klub Lewicy złożył projekt uchwały w sprawie uchylenia rozporządzenia. W poniedziałek Sejm na pilnym posiedzeniu debatował w sprawie decyzji prezydenta. 

- Dzisiaj widzimy dokładnie, że w Moskwie, w Mińsku rozpisane są scenariusze, które zagrażają naszej suwerenności, zagrażają bezpieczeństwu państwa polskiego - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki na sali plenarnej Sejmu

Foto: PAP/Albert Zawada

W ocenie szefa rządu jest to "prowokacja polityczna". - Dla nas strzeżenie polskiej granicy, dbałość o to, żeby nikt jej w sposób nielegalny nie przekraczała należy do podstawowych obowiązków, których będziemy strzec i zabiegać o nie poprzez użycie wszystkich możliwych sił, środków, funkcjonariuszy - powiedział. Premier zapowiedział, że wkrótce zostanie przedłożona ustawa, która będzie miała na celu zrekompensowanie strat finansowych spowodowanych wprowadzeniem stanu wyjątkowego. - Nikt nie poniesie strat z tego powodu - zadeklarował premier.

Do opozycji z mównicy sejmowej zwracał się szef MSWiA Mariusz Kamiński. - To, czego do was oczekujemy - nie przeszkadzajcie nam. Z Łukaszenką damy sobie radę, ale wy nam nie przeszkadzajcie i zróbcie to w imię lojalności państwowej, w imię lojalności wobec waszych wyborców - mówił.

Jego zdaniem działania reżimu Łukaszenki to reakcja na wsparcie udzielone białoruskiej opozycji m.in. przez Polskę i Unię Europejską. 

W czasie debaty posłowie opozycji zwracali uwagę, że rząd nie zdecydował się na wprowadzenie stanu wyjątkowego w czasie trzeciej fali zakażeń koronawirusem. 

Opozycja: dlaczego boicie się mediów na granicy?

- Kiedy w Polsce z powodu COVID-u umierało 75 tysięcy ludzi, wy mówiliście, że nie trzeba stanu nadzwyczajnego. Dlaczego? Bo macie w tym polityczny interes - mówił poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zarzucił rządowi i prezydentowi że nie zwołano Rady Bezpieczeństwa Narodowego i spotkania wszystkich sił politycznych. - Nie chcecie konsensusu w sprawie podejmowania decyzji, bo podjęliście ją indywidualnie - mówił.

W głosowaniu nad uchyleniem rozporządzenia prezydenta wzięło udział 435 posłów. Za było 168, przeciw 247, a 20 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu nie wzięło udział 14 posłów Koalicji Obywatelskiej, 3 przedstawicieli Lewicy, 4 parlamentarzystów Koalicji Polskiej i dwóch posłów Konfederacji. Nie głosowało również dwóch posłów PiS.

Polityka
Wieloletni współpracownik „Rzeczpospolitej” otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe
Polityka
Wybory do Sejmu, jeśli rządzący przegrają wybory prezydenckie? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Będzie nowe święto państwowe. Na pamiątkę krwawej niedzieli na Wołyniu
Polityka
Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne