Reklama
Rozwiń

Müller o stanie wyjątkowym: A gdyby przybyło 10 tys. imigrantów?

Gdybyśmy stanu wyjątkowego nie wprowadzili, to zadawano by pytanie, dlaczego go nie wprowadzono - przekonywał rzecznik rządu, Piotr Müller, w rozmowie z Polsat News.

Publikacja: 03.09.2021 09:15

Policjanci na granicy z Białorusią

Policjanci na granicy z Białorusią

Foto: Artur Reszko

arb

Rzecznik mówił, że takie pytania pojawiałyby się, gdyby okazało się, iż "grupy migrantów" liczące "ok. 10 tys. osób przedzierałyby się przez granicę" Polski z Białorusią.

Müller dodał, że liczba 10 tysięcy, którą podaje, to liczba imigrantów sprowadzonych na teren Białorusi w ostatnim czasie z krajów arabskich.

Dlatego mamy trzy etapy wprowadzenia stanu wyjątkowego, żeby te trzy ważne instytucje państwowe podjęły wspólnie taką decyzję

Piotr Müller, rzecznik rządu

Od 3 września na obszarach położonych wzdłuż granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Ma to związek z kryzysem imigracyjnym na granicy, na której od niemal miesiąca koczuje grupa ok. 30 Afgańczyków oraz zbliżającymi się ćwiczeniami armii Rosji i Białorusi pod kryptonimem "Zapad".

Czytaj więcej

Imigranci. Odwet Białorusi

Rzecznik rządu podkreślił, że stan wyjątkowy wprowadzono zgodnie z obowiązującą procedurą - Rada Ministrów przedstawiła wniosek, rozporządzenie wydał prezydent, a Sejm (zbierze się 6 września) może stan wyjątkowy odrzucić. - Dlatego mamy trzy etapy wprowadzenia stanu wyjątkowego, żeby te trzy ważne instytucje państwowe podjęły wspólnie taką decyzję -  podsumował.

Müller przypomniał też, że stany nadzwyczajne, w związku z sytuacją na granicy, wprowadziły też Litwa i Łotwa.

A dlaczego stanu wyjątkowego nie wprowadzono wcześniej, skoro o zagrożeniu kryzysem migracyjnym na granicy wiadomo było od maja? - Na początek jest informacja, że pewne ryzyko istnieje, Natomiast jeżeli ono nie jest wystarczająco wysokie, to nie podejmuje się działań nadzwyczajnych - wyjaśnił.

Rzecznik zapowiedział też, że rząd przygotowuje "szczegóły dotyczące wypłat" odszkodowań dla osób, które ucierpią ze względu na wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem
Polityka
Stan samorządu po roku nowej kadencji. Dr Karol Wałachowski o wyzwaniach polityki regionalnej i miejskiej
Polityka
Hołownia i Czarzasty w rządzie? Kobosko: Sygnał nowego otwarcia