Gowin: Głosowałbym za odwołaniem Morawieckiego z funkcji premiera

- Rozwiązania podatkowe Mateusza Morawieckiego są bardzo szkodliwe dla polskiej gospodarki. Teraz Mateusz Morawiecki, a za nim cały PiS, proponuje rozwiązania, które są antypatriotyczne w sensie gospodarczym - powiedział w Radiu Wnet były wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Aktualizacja: 20.08.2021 13:43 Publikacja: 20.08.2021 09:06

Gowin: Głosowałbym za odwołaniem Morawieckiego z funkcji premiera

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Jarosław Gowin został zdymisjonowany z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. W konsekwencji kierowane przez Gowina Porozumienie opuściło koalicję rządzącą.

- Zostaliśmy wypchnięci z rządu Zjednoczonej Prawicy za wierność programowi Zjednoczonej Prawicy - skomentował w Radiu Wnet Gowin.

- Nie było w programie naszych partii drastycznej podwyżki podatków, nie było łamania zasad wolności czy pluralizmu mediów, nie było polityki, która prowadzi do kompletnej izolacji Polski na arenie międzynarodowej - a taki jest skutek "lex TVN" - dodał.

Czytaj także:
Próba obalenia rządu? Poseł Kukiz'15: U nas to nie wchodzi w grę

- Jest w programie rządu wiele dobrych projektów, chociażby te, które przygotowywali ministrowie z Porozumienia, takie projekty na pewno będziemy popierać - zaznaczył.

Na początku kadencji frakcja Jarosława Gowina w Sejmie liczyła 18 osób, teraz koło Porozumienia jest sześcioosobowe. - Rzeczywiście, straty są dość spore. Niech każdy przed własnym sumieniem rozlicza się ze swoich decyzji - skomentował były wicepremier.

- Dzisiaj przystąpiłem do budowy szerszej formacji, skupiania szerszych środowisk centroprawicowych, które wypełniłyby przestrzeń między - umownie mówiąc - PiS-em a PO - dodał.

Gowin przyznał, że rozmawia m.in. z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. - W sprawach gospodarczych wraz z PSL Porozumienie dzisiaj tworzy nurt opozycji wolnorynkowej. Oczywiście pod tym względem blisko nam także do Konfederacji, ale dzielą nas od Konfederacji poglądy na politykę zagraniczną czy wiele innych kwestii - zaznaczył.

Dowiedz się więcej:
Sześć osób w kole poselskim Porozumienia Jarosława Gowina, wiceminister się namyśla

Pytany, czy wyklucza po wyborach koalicję z PiS Jarosław Gowin odparł, że nie wyklucza koalicji z żadnym środowiskiem, które "będzie podzielało większość postulatów, pod którymi podpisze się Porozumienie".

Jarosław Gowin ocenił, że w sprawach gospodarczych Prawo i Sprawiedliwość "gwałtownie skręciło w lewo", a rozwiązania podatkowe "Polskiego ładu" PiS są popierane "tylko przez jedno środowisko polityczne - partię Razem, czyli środowisko skrajnie lewicowe". - To powinno dać zwłaszcza umiarkowanym wyborcom PiS do myślenia - zaznaczył.

Pytany o głosy, że sprzeciw wobec propozycji PiS był tylko pretekstem do opuszczenia koalicji były wicepremier odpowiedział: - Byłem gotów do kompromisu w sprawach podatkowych, nie byłem gotów do kompromisu w sprawie "lex TVN".

Dodał, że w sprawie nowelizacji ustawy medialnej PiS od początku odrzucał kompromisową propozycję Porozumienia.

- Rozwiązania podatkowe Mateusza Morawieckiego są bardzo szkodliwe dla polskiej gospodarki, mówię to z pełną wiedzą, jako do niedawna minister gospodarki. Uderzają precyzyjnie w mikro, małe i średnie firmy, czyli w polski kapitał - powiedział Gowin.

- Zjednoczona Prawica zawsze miała na sztandarach idee patriotyzmu gospodarczego, a tymczasem teraz Mateusz Morawiecki, a za nim cały PiS, proponuje rozwiązania, które są antypatriotyczne w sensie gospodarczym - oświadczył.

- Jeżeli przedsiębiorcy z dnia na dzień będą musieli płacić o 50 proc. wyższe podatki, to zrobią jedną z dwóch rzeczy: albo zamkną biznes, zbankrutują, albo przerzucą część kosztów na klientów, podnosząc ceny swoich produktów czy usług. Tym samym w Polsce jeszcze bardziej pogłębi się drożyzna, która już dzisiaj jest wielkim problemem - powiedział przewodniczący Porozumienia.

Jarosław Gowin został też w Radiu Wnet zapytany, jak zagłosowałby w przypadku wniosku o wotum nieufności wobec premiera. - Jestem głęboko rozczarowany tym, co pan premier zaproponował w kwestiach podatkowych. Nie ma wątpliwości, że głosowałbym za odwołaniem - oświadczył.

Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Jarosław Gowin został zdymisjonowany z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii. W konsekwencji kierowane przez Gowina Porozumienie opuściło koalicję rządzącą.

- Zostaliśmy wypchnięci z rządu Zjednoczonej Prawicy za wierność programowi Zjednoczonej Prawicy - skomentował w Radiu Wnet Gowin.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do PE. Kosiniak-Kamysz wyjaśnia, co zachęci wyborców do wędrówki do urn
Polityka
Z rządu do Brukseli. Ministrowie zamienią Sejm na Parlament Europejski
Polityka
Inwigilacja w Polsce w 2023 r. Sądy zgadzały się w ponad 99 proc. przypadków
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ministrowie na "jedynkach" KO w wyborach. Mamy pełne listy
Polityka
Najdłuższy stażem europoseł z Polski nie będzie kandydował w wyborach do PE