USA i Rosja blokują zakaz robotów-zabójców

Ważny przedstawiciel branży high-tech, przeciwnik autonomicznych robotów wojskowych, obwinił USA i Rosję za zablokowanie konsensusu na konferencji wspieranej przez ONZ. Większość jej uczestników jest za prawnym zagwarantowaniem kontroli nad takimi maszynami przez ludzi.

Aktualizacja: 04.09.2018 12:16 Publikacja: 04.09.2018 12:07

USA i Rosja blokują zakaz robotów-zabójców

Foto: Wikimedia Commons/Public Domain

adm

Koordynator kampanii "Stop Killer Robots”, Mary Wareham, zabrał głos po tym, jak eksperci z kilkudziesięciu krajów ustalili w Genewie dziesięć przewodnich zasad w sprawie „Autonomicznych zabójczych systemów uzbrojenia” (LAWS). Jest to rodzaj wojskowego robota, który może samodzielnie wyszukiwać cele w oparciu o zaprogramowane ograniczenia i opisy.

Czytaj także: Korea Płd.: Uczelnia pracuje nad "robotami zabójcami"?

 

"Należy zachować odpowiedzialność za decyzje dotyczące użycia systemów uzbrojenia, ponieważ nie można przenieść odpowiedzialności na maszyny” - mówi punkt drugi ustalonych w Genewie zasad.

Jak powiedział Wareham, choć nie jest to wiążące, "nadszedł czas, aby ustalić pewne zasady".

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, z zadowoleniem przyjął zasady i wyraził nadzieję, że kraje, które się pod nimi podpisały "mogą czerpać z tego korzyści”.

Wareham powiedział, że delegaci starają się odłożyć decyzję do następnego spotkania ws. LAWS w listopadzie. Stany Zjednoczone, Rosja, Izrael i Korea Południowa starały się także podczas ostatniej konferencji, aby zasady nie były bardziej wiążące. - Faktem jest, że większość tego chce, ale tu właśnie chodzi o konsensus. Niewielka mniejszość państw lub nawet jedna osoba może powstrzymać pragnienia większości - powiedział Wareham.

Amandeep Gill, indyjski dyplomata, który przewodniczył zeszłotygodniowemu spotkaniu ekspertów, wyraził zadowolenie z wyniku rozmów, podkreślając jednocześnie, że takie systemy nie powinny być "antropomorfizowane" i nie powinno im się przypisywać cech ludzkich. Podkreślił, że nie są to "Iron Man lub Terminator".

Polityka
Wymazać Kościuszkę z pamięci. Jak „russkij mir” połyka Białoruś
Polityka
Waszyngton wymusza cięcia w programach pomocowych dla imigrantów
Polityka
Urojenia Donalda Trumpa o RPA
Polityka
Tym razem wybory w Rumunii nie zostaną unieważnione. Jest decyzja sądu
Polityka
Europejscy dziennikarze: Węgierski Fidesz planuje delegalizację wolnych mediów