Jak relacjonuje serbski portal b92.net, Mattarella powiedział dziennikarzom, że oba kraje mają "silne więzi historyczne i dobrą współpracę w zakresie gospodarki i wymiaru sprawiedliwości", jak również "wspólną przyszłość w UE i NATO."
Warto przypomnieć, że w kwietniu podczas spotkania w siedzibie NATO w Brukseli, omówiono PARP (Proces Planowania i Oceny) dla Czarnogóry na 2015 rok. Oceniono, że kraj osiągnął bardzo dobre rezultaty w dążeniu do standardów NATO. Członkowie i partnerzy NATO pozytywnie ocenili także postępy Czarnogóry w realizacji celów partnerskich i ogólnej reformy systemu obrony.
Jak donosił portal rtcg.me, w szczególności doceniono doskonałe rezultaty w dążeniu do rozwoju możliwości i standardów NATO, a także aktywną i pozytywną rolę Czarnogóry w regionie. Podczas dyskusji, wyrażono ogromne zainteresowanie planowanymi zmianami, zarówno w resorcie obrony, jak i w wojsku.
Już na początku ubiegłego roku władze Czarnogóry miały nadzieję na zaproszenie do NATO podczas wrześniowego szczytu w Walii. Jednak pod koniec czerwca sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero w 2015 roku.
Na początku maja Węgry, Czechy, Słowacja i Polska również pozytywnie oceniły realizację reformy struktur obrony oraz postępy na drodze ku standardom NATO przez siły zbrojne Czarnogóry. Przedstawiciele resortów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), byli także zadowoleni z aktywnej roli Czarnogóry na Bałkanach Zachodnich.