Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych to także wynajem lokalu. Ten argument nie przekonuje fiskusa, który twierdzi, że aby mieć prawo do ulgi, mieszkanie trzeba kupić. Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT sprzedawca nieruchomości musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje mu przeznaczenie pieniędzy na własne potrzeby mieszkaniowe.

Czytaj także:

Skarbówka wydłużyła o rok ulgę mieszkaniową w PIT

W takiej sytuacji jest mężczyzna, który wystąpił o interpretację. W zeszłym roku sprzedał mieszkanie. Miał je tylko dwa lata, a więc powinien się rozliczyć z fiskusem. Żeby skorzystać ze zwolnienia z podatku, musi wydać pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.

Czy takim celem jest wynajem lokalu? Mężczyzna płaci za niego 25 tys. zł rocznie. Twierdzi, że jest to wydatek na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Co na to skarbówka? Podkreśliła, że z własnymi celami mieszkaniowymi mamy do czynienia wtedy, gdy podatnik nabył nieruchomość i faktycznie w niej mieszka. W opisanej sprawie spełniony jest tylko ten drugi warunek. Mężczyzna nie jest bowiem właścicielem lokalu. Jedynie go wynajmuje.

Fiskus przypomniał, że zgodnie z kodeksem cywilnym własność można przenieść m.in. w drodze umowy sprzedaży, zamiany czy darowizny. Takiego skutku nie powoduje umowa najmu. Na jej podstawie wynajmujący zobowiązuje się jedynie oddać najemcy rzecz do używania. Mężczyzna nie może więc skorzystać z podatkowego zwolnienia.

Przypomnijmy, że na wydanie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości mamy trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji. Zgodnie z ustawą o PIT własne cele mieszkaniowe to między innymi:

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

– zakup mieszkania lub domu,

– nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,

– nabycie gruntu pod budowę domu,

– budowa, rozbudowa, przebudowa, nadbudowa oraz remont mieszkania albo domu,

– adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego,

– spłata kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011.182.2021.1.MD