Co ważne, zainteresowany mógł mieć meldunek nawet w odległej przeszłości. Potwierdziła to Ministerstwa Finansów, w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej”. Zdarza się niejednokrotnie, zwłaszcza gdy chodzi o nieruchomości uzyskane w spadku, że aktualny właściciel nie mieszka w danym lokum, nie zamierza w nim zamieszkać, bo ma już mieszkanie albo jego życiowe centrum znajduje się w innej miejscowości, ale mieszkał w nim w przeszłości, np. w latach 80. i 90. ubiegłego wieku lub nawet bardziej odległych.
Może teraz sprzedać takie mieszkanie czy dom bez podatku, nie czekając aż upłynie pięć lat od jego nabycia, jeśli wykaże, iż był w nim zameldowany na pobyt stały przez okres 12 miesięcy.
Dodatkowy warunek zwolnienia to złożenie w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania odpowiedniego oświadczenia w urzędzie skarbowym, z którym rozliczamy się z podatku dochodowego.
Ministerstwo potwierdza, że [b]ze zwolnienia skorzystać może podatnik, który był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu mieszkalnym w okresie nieprzypadającym bezpośrednio przed dniem sprzedaży. Prawo do zwolnienia daje także zameldowanie na pobyt stały w okresach krótszych niż rok, jeśli w sumie trwało 12 miesięcy.[/b] Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT – stwierdza MF – nie określa bowiem ani daty początkowej, od której należy liczyć bieg terminu zameldowania, ani też nie wymaga, aby była zachowana ciągłość przed datą zbycia. Wątpliwości czytelników budziła, ze względu na zastrzeżenie przewidziane w art. 21ust. 22 ustawy o PIT, również sytuacja, gdy mieszkanie czy dom stanowi własność jednego tylko małżonka, gdy należy do jego majątku osobistego. Zapisano w nim, że zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 126 ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków.
Czy wobec tego dla pełnego zwolnienia z podatku od sprzedaży 12-miesięcznym okresem zameldowania muszą wykazać się oboje małżonkowie, czy tylko ten małżonek, który jest jego właścicielem? MF wyjaśniła, że skorzystanie z tego zwolnienia jest możliwe, jeśli warunki przewidziane z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT spełnia ten tylko małżonek.