Nie trzeba korygować zeznań po rozwodzie

Mąż i żona nie muszą oddawać podatku za poprzednie lata, gdy sąd zniesie z datą wsteczną ich małżeńską wspólność majątkową

Publikacja: 18.10.2008 08:07

[b]Rozwiodłem się z żoną. Sąd orzekł rozdzielność majątkową wstecz, bo od 1 stycznia 2007 r. Czy mam skorygować zeznanie podatkowe za 2007 r., które złożyłem wspólnie z żoną?[/b] – pyta czytelnik.

[b]Nie[/b], choć wydawałoby się, że z powodu rozdzielności małżonkowie nie spełniają warunków wymienionych w art. 6 ust. 2 ustawy o PIT. Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem, żeby złożyć za 2007 r. wspólne zeznanie podatkowe, mąż i żona musieli:

- mieć w 2007 r. miejsce zamieszkania w Polsce,

- podlegać w 2007 r. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów,

- być małżeństwem ze wspólnością majątkową przez cały 2007 r.,

- złożyć wniosek o taki sposób opodatkowania wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym.

Domyślamy się, że w momencie składania zeznania za 2007 r. czytelnik i jego żona spełniali wszystkie te warunki. Problem pojawił się teraz, gdy sąd orzekł rozdzielność majątkową z datą wsteczną.

Najczęściej sąd ustanawia taką rozdzielność z dniem oznaczonym w wyroku (art. 52 § 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link]). Wyjątkowo (np. gdy małżonkowie żyli w rozłączeniu) może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym. Czy to powód, żeby korygować zeznanie? Nie, a przemawia za tym kilka przepisów ordynacji podatkowej.

Po pierwsze w momencie składania zeznania dane w zeznaniu czytelnika i jego żony mogące mieć wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego były zgodne ze stanem faktycznym (art. 21 § 5).

Po drugie podatek został zapłacony w terminie, a więc nie wystąpiła zaległość podatkowa (art. 51 § 1).

Po trzecie zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek zapłaty podatku (art. 59 § 1).

Nie można też powiedzieć, że nadpłata bądź zwrot podatku nie zostały wykazane nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej (art. 52 § 1 pkt 1 i 2), bo przecież w momencie składania zeznania podstawa opodatkowania i sam podatek były wyliczone prawidłowo.

[b]Dodatkowym argumentem może być wyrok NSA z 24 czerwca 1998 r. (I SA/Gd 620/96)[/b]: „Skorzystanie przez małżonków z uprawnienia przewidzianego w art. 6 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) wywołuje skutki, które może odwrócić tylko ich rozłączne opodatkowanie w drodze decyzji wydanej w trybie art. 45 ust. 6 tej ustawy, i to tylko z tej przyczyny, że nie spełniali oni przepisanych warunków do łącznego opodatkowania. Konsekwencją powyższego jest trwałość łącznego opodatkowania małżonków za dany rok podatkowy, choćby sama wysokość należnego od małżonków podatku została określona w innej wysokości niż zeznana z powodu ustalenia innej podstawy opodatkowania”.

Na ten wyrok powołał się m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, gdy na podobne pytanie odpowiedział: „Uzyskanie orzeczenia sądowego o ustanowieniu rozdzielności majątkowej z datą wsteczną nie powoduje obowiązku złożenia korekty zeznań rocznych za lata 2005 – 2006” [b](pismo z 11 lutego 2008 r., ITPB1/415-517/07/MK)[/b].

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem