Z informacji czytelnika nie wynika wprost, jaki dokładnie tytuł prawny łączył strony umowy ani jaki był charakter wykonywanej pracy. Z racji tego, że miejsce uzyskania dochodu (jego źródło) znajduje się w innym państwie niż miejsce zamieszkania podmiotu uzyskującego dochód, należy przeanalizować, czy nie pojawia się niebezpieczeństwo podwójnego opodatkowania.
W przypadku dochodów uzyskiwanych od firm z USA należy się odnieść przede wszystkim do przepisów umowy między polskim rządem a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Zgodnie z jej postanowieniami [b]wynagrodzenie z niniejszego tytułu należałoby zakwalifikować do przychodu z wykonywania wolnego zawodu, który co do zasady będzie podlegał opodatkowaniu w państwie rezydenta, a więc w Polsce. Gdyby podatek od uzyskanego dochodu został pobrany w USA, kwotę zapłaconego podatku można zaliczyć na poczet polskiej daniny[/b].
Tak uzyskane dochody zagraniczne (wraz z dochodami krajowymi) będą wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36 oraz odpowiednio w załączniku PIT/ZG jako dochody z działalności wykonywanej osobiście.
Jeśli chodzi o wysokość kosztów, przy tego typu umowach ustawa zezwala na potrącenie 20-proc. zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli koszty te były wyższe i czytelnik jest w stanie udowodnić ich poniesienie, może w zeznaniu uwzględnić koszty faktycznie poniesione.
Gdyby się jednak okazało, że w analizowanej sytuacji mamy do czynienia z przychodami z tytułu korzystania przez twórcę z praw autorskich, to można potrącić koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. Tego typu przychód należałoby wykazać w PIT-36 i PIT/ZG w wierszu zatytułowanym „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18”.