1. By wypełnić interaktywny formularz, np. PIT-37, należy wejść na stronę [link=http://www.e-deklaracje.gov.pl]www.e-deklaracje.gov.pl[/link]. Ministerstwo Finansów podaje tam również dokładne instrukcje przesyłania interaktywnych formularzy. Wyglądają one tak samo jak tradycyjne druki, które składamy co roku do urzędu. Trzeba więc podać dane adresowe, NIP, kwotę przychodu, dokonane odliczenia oraz kwotę podatku i zaznaczyć, czy rozliczamy się sami czy z małżonkiem. Należy też podać urząd, do którego składamy zeznanie (rozwijany z listy).
Wszystkie obowiązkowe pola są podświetlone na czerwono, aby podatnik ich nie pominął. Jeśli nawet tak się stanie, to przy wysyłaniu formularza pojawi się komunikat o konieczności ich uzupełnienia. Poza tym przy większości obowiązkowych pól pojawiają się informacje w „chmurce”, dzięki którym podatnicy mogą uzyskać dodatkowe wskazówki.
Co ważne, formularz jest interaktywny nie tylko z nazwy. Wystarczy wpisać do niego dane liczbowe z otrzymanego od pracodawcy PIT-11, a system sam już dokona niezbędnych obliczeń. Ponadto zweryfikuje, czy wypełniająca go osoba nie dokonała zbyt wysokich odliczeń, np. czy odpis na Internet nie przekracza dozwolonej w przepisach kwoty 760 zł. Należy jednak uważać na literówki, np. w adresie, ponieważ tego system nie zweryfikuje. Warto wiedzieć, że w polach liczbowych separatorem części dziesiętnej jest kropka (np. 1234.56 zł).
2. Kiedy wypełni się już cały formularz, należy nacisnąć przycisk „Wybierz rodzaj podpisu” znajdujący się w prawym górnym rogu formularza. System zapyta, czy chcemy wysłać zeznanie PIT-37 bez użycia podpisu kwalifikowanego. Należy więc wybrać odpowiedź „tak”.
3. W tym momencie zostaniemy poproszeni o wpisanie danych autoryzujących, które zastąpią bezpieczny podpis elektroniczny. Dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, data urodzenia, numery NIP i PESEL) zostaną automatycznie przeniesione z sekcji B wypełnianego formularza. Należy jeszcze uzupełnić kwotę przychodu z zeznania za poprzedni rok, co oznacza konieczność sprawdzenia PIT za 2008 r. Jeśli ktoś nie miał wtedy przychodu, wpisuje „0”.