Dotyczy to również ulgi przysługującej na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F6FF40FF5EB4B59BED4552B9E471162B?id=71322]ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego[/link]. Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 marca 2010 r [b](sygn. III SA/Wa 1998/09)[/b].

Podatnik w grudniu 2007 r. przekazał dwie darowizny na cele charytatywne parafii, w sumie 8300 zł. Kwotę tę odliczył w zeznaniu na podstawie art. 55 ust. 7 wspomnianej ustawy. Pozwala ona odjąć od dochodu darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych (nie obowiązują limity).

Kiedy urząd skarbowy wezwał podatnika do przedstawienia dokumentów potwierdzających możliwość skorzystania z ulgi, okazało się, że pieniądze zostały przekazane w gotówce za pokwitowaniem. Oprócz tego zainteresowany miał umowy darowizny i sprawozdanie z wykorzystania pieniędzy.

Urząd skarbowy określił wysokość podatku bez uwzględniania ulgi. Argumentował, że jednym z warunków skorzystania z niej jest przekazanie pieniędzy na rachunek bankowy. Sprawa trafiła do sądu. Ten oddalił skargę i przyznał rację fiskusowi. Wskazał, że zgodnie z art. 26 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] darowizna pieniężna powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. ust. 6d tego przepisu warunek ten ma zastosowanie także do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych ustaw .