Wspólne rozliczenie z upoważnieniem

Małżonkowie, którzy chcą się rozliczyć razem, powinni złożyć wcześniej do urzędu specjalne upoważnienie na druku UPL-1

Publikacja: 07.04.2010 04:55

Wspólne zeznanie może podpisać jeden małżonek, ale musi być do tego upoważniony przez drugiego

Wspólne zeznanie może podpisać jeden małżonek, ale musi być do tego upoważniony przez drugiego

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski

Zeznanie przez Internet mogą też złożyć wspólnie małżonkowie. Zasady rozliczenia są podobne jak na drukach papierowych. Prawo do niego mają jedynie ci, którzy wypełniają druki PIT-36 i PIT-37. Nie mogą skorzystać z tej możliwości osoby opodatkowane stawką liniową, składające druk PIT-36L.

Małżonkowie muszą jednak spełnić więcej formalności niż osoby rozliczające się indywidualnie. Nie mogą po prostu przesłać wspólnego formularza, bo wcześniej muszą zawiadomić fiskus o swoich zamiarach. Jedno z nich powinno upoważnić drugie do złożenia zeznania w jego imieniu. Oznacza to, że np. żona ustanawia męża jako pełnomocnika do podpisywania deklaracji.

W tym celu będzie musiała złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zawiadomienie w formie papierowej, na druku UPL-1. Można to zrobić osobiście lub przesłać pocztą, co najmniej jeden dzień przed wysłaniem zeznania w formie elektronicznej. Co ważne, o terminie złożenia pełnomocnictwa wysłanego pocztą decyduje data wpływu do urzędu. Dodatkowe formalności spełniamy tylko raz. Złożone w tym roku zawiadomienie będzie obowiązywać także dla kolejnych wspólnych rozliczeń. Jeśli więc ktoś ustanowi pełnomocnictwo w rozliczeniu za 2009 r., to w przyszłym roku nie będzie już musiał składać UPL-1 przy okazji wspólnego składania PIT.

[wyimek]Aby złożyć korektę PIT przez Internet, należy mieć tzw. bezpieczny podpis elektroniczny [/wyimek]

Jeśli małżonkowie się rozstaną lub zmienią zdanie, będą mogli w każdej chwili odwołać upoważnienie na druku OPL-1.

W obu formularzach – UPL-1 i OPL-1 – należy wypełnić takie pola, jak miejsce składania zawiadomienia, dane podatnika, który ustanawia lub odwołuje pełnomocnika, oraz dane samego pełnomocnika.

Osoby składające PIT-36 i PIT-37 mogą też się rozliczyć wraz z samotnie wychowywanym dzieckiem. W przeciwieństwie do małżonków nie będą już musiały składać do urzędu żadnego dodatkowego druku. Samotny rodzic może się rozliczyć w sposób preferencyjny na takich samych zasadach jak w poprzednich latach. Zmieni się jedynie forma składania PIT.

Podatnicy powinni też pamiętać, że przez Internet nie mogą złożyć w sposób uproszczony korekty deklaracji. Jeśli ktoś po skutecznym wysłaniu PIT przez Internet odkryje w nim błąd, to korektę musi złożyć drogą tradycyjną, czyli na druku papierowym. Może ją przesłać online tylko wówczas, gdy użyje do tego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Inaczej korekta nie zostanie przyjęta.

[b]Wypełniając PIT, warto pamiętać, że w polach liczbowych przyjęty został angielski system zapisywania liczb. Oznacza to, że separatorem części dziesiętnej jest kropka, nie przecinek.[/b] Wpisujemy więc np. 123456.78 zł.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku