Podatek od spadku z zagranicy: UE przeciw podwójnej daninie za spadkowe nieruchomości

Wielokrotne opodatkowanie i przypadki zakazanej dyskryminacji to największe problemy towarzyszące dziedziczeniu transgranicznemu

Publikacja: 16.12.2011 07:10

Podatek od spadku z zagranicy: UE przeciw podwójnej daninie za spadkowe nieruchomości

Foto: www.sxc.hu

Komisja Europejska zwróciła uwagę na problem obywateli Unii, którzy nabywają w drodze spadku nieruchomości położone w innym kraju. Mają oni do czynienia z opodatkowaniem przez więcej niż jedno państwo członkowskie.

– Obywatele mogą być zmuszeni do sprzedania nabytych w drodze spadku aktywów tylko po to, by uiścić podatki, a małe przedsiębiorstwa mogą napotykać trudności w razie przeniesienia własności w związku ze śmiercią ich właścicieli – alarmuje Komisja.

Jednym z dwóch najpoważniejszych problemów, na które natykają się spadkobiercy, jest podwójne bądź nawet wielokrotne opodatkowanie. Często zdarza się bowiem, że więcej niż jedno państwo członkowskie dochodzi praw do opodatkowania tego samego spadku. To wina braku dwustronnych umów i wystarczających ulg krajowych.

Drugą przeszkodą czyhającą na podatników jest dyskryminacja. Polega ona na tym, że niektóre państwa stosują wyższą stawkę wówczas, gdy przedmiot spadku, osoba zmarła lub też spadkobierca znajdowały się poza ich terytorium. Jest to sprzeczne z zasadami obowiązującymi w UE, o czym przypomniała Komisja.

Przedstawione wczoraj zalecenie nie ma charakteru prawnie wiążącego. Komisja Europejska zapowiada jednak dialog z państwami członkowskimi i rozważenie dalszych działań, w tym na poziomie wspólnotowym, oraz dyscyplinowanie krajów łamiących prawo unijne.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem