Wielu ważnych dla podatników spraw nie udało się rozstrzygnąć Trybunałowi Konstytucyjnemu ani Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w ubiegłym roku. Orzeczenia te mogą zapaść w najbliższych miesiącach 2012 r.
Kiedy prawo do ulgi
Sędziowie NSA skierowali do poszerzonego, siedmioosobowego składu kilka pytań dotyczących wyjaśnienia zagadnień prawnych. Jedną z nich jest sprawa ulgi meldunkowej. Jeśli właściciel mieszkania lub domu był w nim zameldowany co najmniej 12 miesięcy, przychody uzyskane ze zbycia nieruchomości są zwolnione z PIT.
– Przepisy o uldze obowiązywały w latach 2007 i 2008, ale wciąż mają zastosowanie do sprzedaży nabytych wtedy mieszkań. Problem jest więc powszechny – mówi Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy, partner w KNDP. – Skład poszerzony powinien rozstrzygnąć, czy zwolnienie dotyczy także gruntu, na którym stoi dom, czy trzeba oddzielnie ustalić jego wartość i opodatkować dochód uzyskany z jego sprzedaży, jak chce fiskus. W przypadku sprzedaży mieszkania urzędy żądają podatku od przypadającego udziału we współwłasności działki, na której stoi blok mieszkalny– tłumaczy.
Trybunał Konstytucyjny z kolei rozważy, czy wszczęcie postępowania o przestępstwo skarbowe bez uznania podatnika za podejrzanego i poinformowania go o tym może, zgodnie z konstytucją, być podstawą zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Ten przepis sprawia, że podatnik nie ma pewności, czy zobowiązanie się przedawniło, a fiskus może z łatwością odwlekać ten moment.
Na wokandzie Trybunału znajdzie się problem terminu zawiadomienia urzędu skarbowego o prawomocnym nabyciu spadku. W latach 2007 – 2008 spadkobiercy z grona najbliższej rodziny mieli na to tylko miesiąc. Jeśli spóźnili się choć jeden dzień, zwolnienie podatkowe bezpowrotnie przepadało. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie poprosił o rozwianie wątpliwości, czy tak krótki termin jest zgodny z zasadami prawidłowej legislacji i zaufania do państwa prawa.