Ważne orzeczenia w sprawie podatków mogą zapaść w 2012 roku

W 2012 r. zapadnie kilka istotnych dla podatników rozstrzygnięć. Swój finał będzie miała m.in. sprawa ulgi meldunkowej czy rozliczania spadków

Publikacja: 09.01.2012 08:36

Wielu ważnych dla podatników spraw nie udało się rozstrzygnąć sądom w 2011 roku. Orzeczenia te mogą

Wielu ważnych dla podatników spraw nie udało się rozstrzygnąć sądom w 2011 roku. Orzeczenia te mogą zapaść w najbliższych miesiącach 2012 r.

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Wielu ważnych dla podatników spraw nie udało się rozstrzygnąć Trybunałowi Konstytucyjnemu ani Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w ubiegłym roku. Orzeczenia te mogą zapaść w najbliższych miesiącach 2012 r.

Kiedy prawo do ulgi

Sędziowie NSA skierowali do poszerzonego, siedmioosobowego składu kilka pytań dotyczących wyjaśnienia zagadnień prawnych. Jedną z nich jest sprawa ulgi meldunkowej. Jeśli właściciel mieszkania lub domu był w nim zameldowany co najmniej 12 miesięcy, przychody uzyskane ze zbycia nieruchomości są zwolnione z PIT.

– Przepisy o uldze obowiązywały w latach 2007 i 2008, ale wciąż mają zastosowanie do sprzedaży nabytych wtedy mieszkań. Problem jest więc powszechny – mówi Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy, partner w KNDP. – Skład poszerzony powinien rozstrzygnąć, czy zwolnienie dotyczy także gruntu, na którym stoi dom, czy trzeba oddzielnie ustalić jego wartość i opodatkować dochód uzyskany z jego sprzedaży, jak chce fiskus. W przypadku sprzedaży mieszkania urzędy żądają podatku od przypadającego udziału we współwłasności działki, na której stoi blok mieszkalny– tłumaczy.

Trybunał Konstytucyjny z kolei rozważy, czy wszczęcie postępowania o przestępstwo skarbowe bez uznania podatnika za podejrzanego i poinformowania go o tym może, zgodnie z konstytucją, być podstawą zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Ten przepis sprawia, że podatnik nie ma pewności, czy zobowiązanie się przedawniło, a fiskus może z łatwością odwlekać ten moment.

Na wokandzie Trybunału znajdzie się problem terminu zawiadomienia urzędu skarbowego o prawomocnym nabyciu spadku. W latach 2007 – 2008 spadkobiercy z grona najbliższej rodziny mieli na to tylko miesiąc. Jeśli spóźnili się choć jeden dzień, zwolnienie podatkowe bezpowrotnie przepadało. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie poprosił o rozwianie wątpliwości, czy tak krótki termin jest zgodny z zasadami prawidłowej legislacji i zaufania do państwa prawa.

Do Trybunału trafiło też pytanie o zgodność z konstytucją przepisów nakazujących stosowanie stawki akcyzy właściwej dla oleju napędowego, gdy oświadczenie nabywcy o przeznaczeniu oleju na cele opałowe zawiera wprawdzie błędy, ale nieistotne dla ustalenia tożsamości kupującego i przeznaczenia oleju. Obowiązujące regulacje powodują bowiem, że po nawet niewielkiej pomyłce w bardzo szczegółowych oświadczeniach stawka rośnie wielokrotnie.

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) rozstrzygnie z kolei, czy dowód odbioru faktury korygującej przez kontrahenta podatnika VAT może być koniecznym warunkiem dokonania korekty obrotu u wystawcy dokumentu.

Więcej wątpliwości

Uchwała o pakietach medycznych zrodziła kolejne pytania dotyczące innych świadczeń na rzecz pracowników. Na tym przykładzie widać, że bardziej niż kolejne takie rozstrzygnięcia przydałaby się interwencja ustawodawcy i wprowadzenie zwolnienia, w którym zmieściłyby się np. powszechne w firmach imprezy integracyjne – postuluje Kolibski.

Wnioski z uchwał NSA

- Rolnicy uzyskujący przychody z działów specjalnych produkcji rolnej nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych (uchwała NSA).

- Firmy leasingowe nie mogą refakturować usług ubezpieczenia ze zwolnieniem. Trzeba stosować stawkę odpowiednią

dla całej umowy (uchwała NSA).

- Kwota zapłaconej akcyzy nie jest nadpłatą, gdy ten, kto ją uiścił, nie poniósł z tego tytułu uszczerbku majątkowego (uchwała NSA).

- Pakiety medyczne są obciążone PIT (uchwała NSA).

- Wydatki na emisję akcji, bez których poniesienia podwyższenie kapitału zakładowego byłoby niemożliwe, nie są kosztem uzyskania przychodu. Inne związane z nową emisją zmniejszają przychód (uchwała NSA).

- Odsetki związane z kredytem na wypłatę dywidendy nie są kosztem uzyskania przychodu (uchwała NSA).

Zobacz też serwisy:

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Interpretacje, orzeczenia podatkowe

Wielu ważnych dla podatników spraw nie udało się rozstrzygnąć Trybunałowi Konstytucyjnemu ani Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w ubiegłym roku. Orzeczenia te mogą zapaść w najbliższych miesiącach 2012 r.

Kiedy prawo do ulgi

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem