Aktualizacja: 13.07.2020 18:28 Publikacja: 13.07.2020 17:11
Foto: Adobe Stock
Epidemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób musiało zrezygnować z planowanej inwestycji we własne lokum. I odstąpiło prawo do mieszkania jeszcze przed nabyciem jego własności.
W takiej sytuacji znalazł się jeden z naszych czytelników. Podpisał umowę wstępną z deweloperem i wpłacił mu 300 tys. zł. Problemy finansowe spowodowane epidemią zmusiły go do rezygnacji z inwestycji. Szczęśliwie znalazł nabywcę i dokonał cesji prawa do mieszkania. Na dodatek na tym zarabiając, otrzymał bowiem od niego 350 tys. zł. Zarówno w urzędzie skarbowym, jak i u notariusza poinformowano go, że musi zapłacić podatek od całej tej kwoty. Czy to możliwe? Podatek będzie przecież gigantyczny, co spowoduje, że cała operacja zostanie pozbawiona ekonomicznego sensu – pisze czytelnik.
Od wielu lat najlepiej do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze przygotowuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tak też było w 2024 roku. Zdało 90 proc. absolwentów tej uczelni - wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Prokuratur Ewa Wrzosek odniosła się do okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek - zmarłej w sobotę wieloletniej współpracowniczki lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek mówiła o zdenerwowaniu samym faktem przesłuchania i problemach ze wzrokiem, ale w jej opinii „to nie jest stan zdrowia, który uniemożliwia przeprowadzenie czynności procesowej".
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilejowaną grupę zawodową. Chodzi o tancerzy baletowych, którzy będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 40 lat (kobiety) i 45 lat (mężczyźni). Warunkiem będzie przepracowanie co najmniej 20 lat w zawodzie.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzenie listy lekarzy specjalistów, do których będzie można dostać się bez skierowania. Propozycje zmian znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W wywołanej przez Donalda Trumpa wojnie handlowej z Unią Europejską i Wielką Brytanią straty obu stron sięgną łącznie 10 bln dolarów, podliczyła Amerykańska Izba Handlowa w Brukseli. Zdaniem Amerykanów, to biznes z USA straci w tym starciu więcej.
Ciężarem darowizny, który może zmniejszyć należny od niej podatek, jest tylko takie polecenie, którego wykonanie powoduje uszczuplenie majątku obdarowanego. Nie jest nim wydatek na zakup nieruchomości dla siebie.
Perspektywa złagodzenia antyrosyjskich sankcji może stać się atutem Ukrainy w rozmowach pokojowych, ponieważ głównym celem ograniczeń było zmuszenie Rosji do zakończenia wojny.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Luksusowe mieszkania przy ulicy Zajączkowskiej na warszawskim Mokotowie wybuduje BPI Real Estate Poland. Lokale mają być gotowe pod koniec przyszłego roku.
- Pomorska Kolej Metropolitalna w swoim pierwszym etapie, na zachodzie aglomeracji gdańskiej, okazała się sukcesem. Teraz przystępujemy do prac nad jej kolejnym etapem, czyli południową częścią aglomeracji. To z jednej strony konieczność, jaką jest udrożnienie komunikacji w tej części regionu, z drugiej – wielka zachęta inwestycyjna dla naszych partnerów – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Gmina Pruszcz Gdański to partner inwestycyjny dla Trójmiasta, ze stolicą województwa, Gdańskiem, na czele. Mamy poważne inwestycje logistyczne, przemysłowe i sądzę, że wkrótce ogłosimy znaczące przedsięwzięcia w sektor wysokich technologii, Nie zapominamy przy tym o mieszkańcach – proponujemy im jak najwyższy standard życia – mówi Weronika Chmielowiec, wójt gminy Pruszcz Gdański.
Bank Światowy już kilka lat temu przeprowadził dla nas analizy, jakiego rodzaju inwestycje mogą być priorytetem dla Pomorza. To nowoczesne technologie, półprzewodniki. Okazało się, że ten kierunek budzi zainteresowanie, co widać także dzisiaj, tutaj, w Cannes – mówi Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas