Darowizna na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła może w całości pomniejszyć dochód. Limitowane jest wsparcie przeznaczone na cele kultu religijnego.
Działalność charytatywno-opiekuńcza
Kilka razy przekazywałem ubrania i żywność dla prowadzonego przez Kościół domu samotnej matki. Czy przysługuje mi ulga?
Wartość przekazywanych paczek można odliczyć od dochodu. Ulga przysługuje bowiem na darowizny przeznaczone na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła. Zgodnie z ustawą o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w RP (dalej: ustawa kościelna) obejmuje ona m.in. prowadzenie zakładów dla sierot, starców, osób upośledzonych fizycznie lub umysłowo oraz innych kategorii osób potrzebujących opieki, organizowanie pomocy w zakresie ochrony macierzyństwa, organizowanie pomocy osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej, prowadzenie żłobków, ochronek, burs. Trzeba pamiętać o prawidłowym udokumentowaniu darowizny. Jeśli przekazujemy rzeczy (np. jedzenie albo ubrania), potrzebny jest dokument, z którego wynika ich wartość, oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu (powinna więc wystarczyć umowa). Jeśli dajemy pieniądze, musimy mieć dowód wpłaty na rachunek. Ponadto darczyńca musi otrzymać od obdarowanego (w ciągu dwóch lat) sprawozdanie o przeznaczeniu wsparcia.
Fiskus wymaga dokładnego raportowania
Jakie informacje powinny znaleźć się w sprawozdaniu?
Ustawa kościelna mówi, że darowiznę można odliczyć w całości, jeśli kościelna osoba prawna (są to m.in. parafie, diecezje, rektoraty, Caritas Polska, opactwa, domy zakonne) przedstawi w ciągu dwóch lat sprawozdanie o przeznaczeniu jej na działalność charytatywno-opiekuńczą. I to wszystko. Także ustawa o PIT nie określa, jak takie sprawozdanie powinno wyglądać. Jedno jest pewne – im bardziej szczegółowe, tym większe szanse na uniknięcie sporu z fiskusem. Na pewno nie wystarczy jedno ogólne zdanie: „darowiznę przekazano na działalność charytatywno-opiekuńczą". Najlepiej byłoby, gdyby miało formę raportu wymieniającego konkretne wydatki, kwoty, daty oraz osoby, które skorzystały z pomocy (lub zorganizowane przez beneficjenta przedsięwzięcia).