Formularz fiskusa musi być jasny i jednoznaczny

Jeżeli fiskus sporządza druk oświadczenia, to musi on być jasny i jednoznaczny

Publikacja: 14.06.2012 08:06

Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 2331/100 uwzględnił skargę kasacyjną podatnika, który wpadł w pułapkę formularza przygotowanego przez jego urząd skarbowy.

Sąd kasacyjny uznał, że wzór oświadczenia sporządzonego na potrzeby podatników nie może im szkodzić.

W sprawie chodziło o prawie 30 tys. zł podatku dochodowego za 2007 r. Taką kwotę wyliczył podatnikom fiskus, bo zakwestionował formę opodatkowania przychodów z najmu. Małżonkowie w 2006 r. złożyli do urzędu skarbowego informację o planowanych dochodach z najmu,  o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu oraz oświadczenie, że otrzymywane dochody będą rozliczane tylko przez jednego z małżonków. To ostatnie  złożyli ponownie w styczniu 2007 r. (tak wymagają przepisy) na druku przygotowanym przez urząd skarbowy. Byli przekonani, że dotyczy ono informacji o opodatkowaniu przychodów z najmu tylko przez jednego z małżonków. Tymczasem fiskus uznał, że celem złożenia formularza była zmiana formy opodatkowania.

W razie wątpliwości organ ma ustalić, jaka była intencja podatnika

Podatnicy uważali, że zostali wprowadzeni w błąd. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie opowiedział się jednak  po stronie fiskusa. Zauważył, że podatnicy złożyli pisemne oświadczenie na druku przygotowanym w tym celu przez urząd skarbowy. Formularze różnej treści oświadczeń były wyłożone w gablotach sali obsługi wraz ze stosowną informacją pozwalającą na weryfikację ewentualnych wątpliwości  co do ich treści.

Innego zdania był jednak sąd kasacyjny. Uznał, że formularz mógł wprowadzać w błąd. Zauważył, że sporne oświadczenie było drukiem sporządzonym na potrzeby urzędu. Przepisy nie określają wzoru takiego formularza.

– Jeśli jednak organ podatkowy zdecydował się na przygotowanie takiego formularza, to powinien być on  jasny i zrozumiały zwłaszcza dla podatników – podkreślił sędzia sprawozdawca Stefan Kowalczyk.

Wyrok jest prawomocny.

Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 2331/100 uwzględnił skargę kasacyjną podatnika, który wpadł w pułapkę formularza przygotowanego przez jego urząd skarbowy.

Sąd kasacyjny uznał, że wzór oświadczenia sporządzonego na potrzeby podatników nie może im szkodzić.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem