- w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
- na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia.
Jak udokumentować
Osoba, która chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej musi posiadać dokument stwierdzający poniesienie wydatku, zawierający przede wszystkim dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Może to być np. faktura, rachunek, bankowy dowód wpłaty.
Z przepisów wynika, że nie trzeba dokumentować odliczeń, które są limitowane. Nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. wprowadziła jednak nowe obowiązki dla ich beneficjentów. Niewidomy, który korzysta z usług przewodnika będzie musiał na żądanie fiskusa ujawnić jego dane. Jeśli pomaga mu pies, powinien na wezwanie urzędu przedstawić specjalny certyfikat.
Ma on potwierdzać status psa asystującego (który musi odbyć specjalne szkolenie). Jeśli odlicza koszty używania samochodu, którym dojeżdża na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne powinien w razie kontroli okazać dokument potwierdzający to, że został na nie skierowany i faktycznie się odbyły.
• laptop pomaga w codziennym życiu
Dochód można pomniejszyć m.in. o wydatki na zakup indywidualnego sprzętu i urządzeń, które są niezbędne w rehabilitacji oraz ułatwiają choremu wykonywanie czynności życiowych, stosownie do jego potrzeb. Czy takim sprzętem może być laptop? Wydaje się, że tak.
Komputer to okno na świat wielu chorych osób i na pewno ułatwia ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Za jego pomocą komunikują się z innymi i załatwiają codzienne sprawy. Co więcej, przy niektórych schorzeniach mogą nie mieć innej możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym.
Potwierdzają to interpretacje fiskusa, np. Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-576/MCZ).
Niepełnosprawna kobieta kupiła laptopa i przystosowała go do swoich potrzeb. Bardzo przydaje jej się np. narzędzie zwane lupą, które powiększa czytany tekst (jest bowiem osobą niedowidzącą). Ma też program, który umożliwia odsłuchanie wiadomości, książek, artykułów.
Czy może odliczyć wydatek na komputer? Tak, dzięki dostosowaniu do jej potrzeb można go bowiem uznać za indywidualny sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowych – przyznała katowicka izba skarbowa.