Zeznanie podatkowe PIT w formie elektronicznej

Złożenie zeznania przez sieć oszczędza czas i nie jest nadmiernie skomplikowane.

Publikacja: 20.03.2013 08:54

Internetowe rozliczenie z fiskusem nie wymaga zakupu specjalnego oprogramowania. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu oraz oprogramowaniem Adobe Reader w minimalnej wersji 8.1.4 lub wyższej.

Przed przystąpieniem do wypełniania zeznania należy przygotować swój numer PESEL (jeśli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej) lub NIP (prowadzący biznes).

Jeśli nie posługujemy się tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym, należy sięgnąć po zeznanie podatkowe za 2011 rok. Kwota przychodu z ubiegłorocznego zeznania jest w takim przypadku swoistym „kodem autoryzującym", czyli tak naprawdę innym rodzajem elektronicznego podpisu.

Elektroniczne deklaracje podatkowe różnych typów można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Tam też znajdziemy m.in. szczegółowe instrukcje ich wypełniania i zestaw najczęściej zadawanych pytań w sprawach rozliczeń elektronicznych. Z tej strony należy pobrać odpowiedni interaktywny formularz PIT albo otworzyć go bezpośrednio z Internetu. Należy też pobrać tzw. wtyczkę (plug-in) służącą do autoryzacji zeznania. Uwaga – nawet jeśli rok temu składaliśmy zeznanie elektroniczne i instalowaliśmy taką wtyczkę, teraz konieczne jest pobranie nowej, w wersji 3.0.0.

Na ekranie komputera zobaczymy identyczny wzór zeznania jak papierowe, tyle że z interaktywnymi polami. Samo wypełnianie formularzy nie nastręcza trudności. System sam dokonuje rachunków po wpisaniu odpowiednich kwot w poszczególne pola, przypomina o polach niewypełnionych, a także koryguje niektóre błędy.

Gdy korzystamy z ulg i odliczeń, system sam stworzy odpowiednie załączniki (np. PIT-D czy PIT-2K), jeśli tylko wpiszemy liczbę takich załączników w pole, gdzie trzeba poinformować o tychże załącznikach. Dla pewności można korzystać z wyświetlanych na górze każdej strony formularza ikon „sprawdź poprawność" i „wyczyść formularz".

Po podpisaniu i wysłaniu zeznania należy skorzystać z podpowiadanej przez system opcji pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Jest ono przydatne na wypadek, gdyby zarzucano nam niezłożenie zeznania albo spóźnienie.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem