Jedną z preferencji w PIT za 2012 r., z których może skorzystać każdy podatnik, jest tzw. ulga na darowizny. Odliczenie to przysługuje w ściśle określonych przypadkach, które szczegółowo regulują stosowne ustępy art. 26 ustawy o PIT. Oto najważniejsze.
Przede wszystkim ulga na darowizny jest odliczana od dochodu, a nie od podatku. Ponadto jest ograniczona rocznym limitem. Przysługuje w wysokości dokonanej darowizny, nie może to być jednak więcej niż 6 proc. dochodu podatnika. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT odliczeniu podlegają darowizny przekazane na trzy określone przez ustawodawcę cele. Pierwsza grupa to wsparcie przekazane organizacjom pożytku publicznego (OPP) na cele wskazane w ustawie o działalności pożytku publicznego. Warto podkreślić, że od kilku lat preferencja przysługuje także osobom wspierającym organizacje równoważne polskim OPP z państw Unii Europejskiej i należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Na korzyść w rozliczeniu rocznym mogą liczyć także osoby, które przekazały w 2012 r. darowizny na cele kultu religijnego. To dość szeroka kategoria. Warto zauważyć, że podatnicy mogą też skorzystać z tzw. darowizny kościelnej. Podstawę do jej odliczenia zawiera większość ustaw regulujących stosunek państwa polskiego do poszczególnych kościołów. To odliczenie nie jest limitowane.
Inny jest jednak cel tej darowizny, tj. działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnej osoby prawnej, która ma nieco węższy charakter. Przykładowo: datek na budowę kościoła czy utrzymanie plebanii to już darowizna na cele kultu religijnego, ograniczona limitem z ustawy o PIT.
W ramach ulgi na darowizny odliczenia dokonują też honorowi krwiodawcy (w wysokości ustawowego ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew). Limit 6 proc. dotyczy wszystkich darowizn z ustawy o PIT z danego roku.