Aż 1/3 osób wypełniających zeznanie roczne myli się, wpisując swoje dane identyfikacyjne – tak wynika z badań przeprowadzonych przez portal podatnik.info na grupie 9726 podatników. Podają nieaktualne albo nieprawidłowe informacje, popełniają też zwykłe literówki.
Zły numer identyfikacyjny
– Wiele osób wciąż podaje NIP, mimo że powinny już się posługiwać PESEL. Na dodatek często wpisują numer identyfikacyjny pracodawcy – mówi Elżbieta Łukaszczyk, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Bemowo. – Zapominają, że wprawdzie PIT trzeba przesłać do urzędu skarbowego, na terenie którego mieszkaliśmy 31 grudnia zeszłego roku, ale musimy w nim wpisać aktualny adres. Ciągle niestety zdarza się, że formularze nie są podpisywane.
W przebadanych zeznaniach dziewięciu na dziesięciu podatników wykazało nadpłatę. Z reguły chcą, aby pieniądze zwrócić im na konto i wpisują jego numer w zeznaniu rocznym.
Potrzebny dodatkowy formularz
– Nic to nie da. Do podania lub zaktualizowania numeru rachunku bankowego służy formularz ZAP-3 (przeznaczony dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej) – tłumaczy Elżbieta Łukaszczyk. – Jeśli podatnik go nie prześle, kontaktujemy się z nim albo wysyłamy pieniądze pocztą.
Mylimy się też przy rozliczaniu ulg podatkowych. Jak podają autorzy raportu, wiele osób jest przekonanych, że nie ma już ulgi internetowej.