Urząd skarbowy nie chce korygować PIT złożonych przez Internet

Fiskus nie chce korygować z urzędu drobnych błędów podatników, gdy ci rozliczyli się przez Internet.

Publikacja: 23.07.2013 08:40

Urząd skarbowy nie chce korygować PIT złożonych przez Internet

Urząd skarbowy nie chce korygować PIT złożonych przez Internet

Foto: www.sxc.hu

W tym roku drogą elektroniczną do urzędów skarbowych w całej Polsce trafiło ponad 3,5 mln zeznań rocznych za 2012 r. Okazuje się jednak, że system e-deklaracje ma wady, i to poważnie utrudniające życie podatnikom: fiskus odmawia korygowania deklaracji złożonych elektronicznie.

Problem techniczny

Z wyjaśnień uzyskanych w Krajowej Informacji Podatkowej wynika, że korekta z urzędu deklaracji elektronicznych – nawet przy drobnych błędach – jest niemożliwa. Konsultantka tłumaczyła, że na dokonanie poprawek w PIT podatnika nie pozwala system.

Tymczasem eksperci podatkowi twierdzą, że nie ma prawnych podstaw, by fiskus mógł odmówić w tym przypadku korekty z urzędu.

– Art. 274 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej jest jasny. W razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy koryguje ją sam. Jedynym warunkiem jest, by zmiana m.in. wysokości zobowiązania czy nadpłaty w wyniku tej korekty nie przekraczała 1 tys. zł – wyjaśnia Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG.

Autokorekta została wprowadzona właśnie po to, by podatnik nie musiał się fatygować do urzędu, gdy błąd jest niewielki.

– Ta odmowa jest całkowicie bezpodstawna – mówi też Artur Nowak, radca prawny, partner w kancelarii DZP Domański, Zakrzewski, Palinka.

Zwykły PIT papierowy i elektroniczny to równorzędne deklaracje. Dlatego, jeśli nie ma przepisu, który wyłącza korektę z urzędu przy zeznaniach złożonych drogą elektroniczną, nie ma podstaw, by z niej rezygnować.

– Niestety, w praktyce urzędnicy notorycznie wzywają podatników do urzędu, nawet w błahych sprawach – zauważa Artur Nowak.

Potwierdza to Michał Dec, doradca podatkowy, radca prawny, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Decy & Partnerzy.

System do zmiany

– Podatnicy są wzywani do urzędów listami poleconymi, nawet jeśli chodzi o przesunięcie danych z jednej rubryki do drugiej – mówi Michał Dec. – Korekta z urzędu to rzadkość.

Jego zdaniem wizyty w urzędzie pozwoliłaby uniknąć korekta e-PIT także drogą elektroniczną. I tak jednak wymaga pójścia na pocztę po list polecony, a potem telefonu do urzędu skarbowego, by dowiedzieć się, o co chodzi.

Przy czym nadal to podatnik, a nie urzędnik, dokonuje korekty PIT.

W całej sprawie pojawia się także aspekt psychologiczny. List polecony z urzędu skarbowego u większości podatników wywołuje nerwowe reakcje.

– Jeśli fiskus rzeczywiście ma problem techniczny z autokorektą zeznań elektronicznych, to powinien poprawić system, a nie mówić, że się jej nie da zrobić – podkreśla Dariusz Malinowski.

O stanowisko w sprawie korekty z urzędu zeznań elektronicznych – coraz częściej składanych przez podatników – poprosiliśmy również resort finansów. Niestety specjaliści MF nie zdążyli – do zamknięcia numeru „Rz" – przygotować odpowiedzi.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl

Konsekwencje autokorekty

Autokorekta z urzędu pociąga za sobą ściśle określone skutki prawne. Organ podatkowy, który sam poprawia błędy podatnika, uwierzytelnia kopię skorygowanej deklaracji. Następnie doręcza ją podatnikowi wraz z informacją o związanej z korektą zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty lub zwrotu podatku lub wysokości straty bądź informację o braku takich zmian. Dalsze losy korekty zależą od podatnika. Jeśli się z nią nie zgadza, może wnieść od niej sprzeciw w terminie 14 dni. Anuluje w ten sposób korektę. Jeżeli podatnik nie kwestionuje poprawek fiskusa, sprawa jest załatwiona bez wizyty w urzędzie. Brak sprzeciwu w określonym terminie oznacza, że korekta deklaracji wywołuje skutki prawne jak ta złożona przez samego podatnika.

W tym roku drogą elektroniczną do urzędów skarbowych w całej Polsce trafiło ponad 3,5 mln zeznań rocznych za 2012 r. Okazuje się jednak, że system e-deklaracje ma wady, i to poważnie utrudniające życie podatnikom: fiskus odmawia korygowania deklaracji złożonych elektronicznie.

Problem techniczny

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem