Pracownicze programy motywacyjne oparte na akcjach są kosztem podatkowym

Moment ujęcia w rachunku podatkowym wydatków na zakup papierów wartościowych zależy od tego, czy będą one sprzedawane, czy nieodpłatnie przekazywane pracownikom w zakresie poprawy relacji między załogą a pracodawcą.

Publikacja: 09.10.2013 06:50

Pracownicze programy motywacyjne oparte na akcjach są kosztem podatkowym

Foto: www.sxc.hu

Wydatki na nabycie akcji wydawanych pracownikom w ramach programu motywacyjnego mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów w momencie ich wydania lub  zbycia.

Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 czerwca 2013 r. (ILPB3/423-95/13-4/AO).

Spółka akcyjna planuje wdrożenie programu motywacyjnego opartego na przekazywaniu akcji własnych wybranym pracownikom na stanowiskach kierowniczych. Decyzja o przyznaniu określonej ilości akcji danemu pracownikowi ma być uzależniona m.in. od oceny pracy przyszłego beneficjenta programu, jego stażu pracy i wyników spółki. Taka forma nagrody ma na celu zwiększenie motywacji pracownika do pracy oraz jego lojalności wobec spółki.

Pula akcji przekazanych do programu motywacyjnego ma zostać utworzona z akcji nabytych przez spółkę od jej akcjonariuszy, a w późniejszym czasie również z akcji odkupionych od wcześniejszych beneficjentów programu. Spółka będzie nabywać akcje po ich cenie rynkowej i ujmować wydatki na ich nabycie jako koszt dla celów księgowych w momencie przekazania akcji beneficjentom. Uczestnicy programu będą otrzymywać akcje nieodpłatnie. Spółka może także udzielić beneficjentom prawa do nabycia akcji po ich cenie nominalnej.

Warunki uczestnictwa w programie oraz zasady obrotu akcjami w ramach programu mają zostać sprecyzowane w umowach, jakie spółka zawrze z beneficjentami programu.

Wątpliwości wnioskodawcy

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z prośbą o rozstrzygnięcie, czy wydatki poniesione w celu nabycia akcji własnych, które następnie zostaną wydane pracownikom spółki w ramach programu motywacyjnego, mogą zostać zakwalifikowane jako koszty dla celów CIT, a jeżeli tak, to w jakim momencie.

Prezentując swoje stanowisko w tej sprawie, spółka podkreśliła, że nadrzędnym celem programu jest silniejsze związanie pracowników ze spółką, co w perspektywie czasu przełoży się na wzmocnienie jej pozycji konkurencyjnej i zwiększenie przychodów. Na tej podstawie wnioskodawca wywiódł, że przesłanki dla uznania wydatku na nabycie akcji za koszty uzyskania przychodów zostaną spełnione. Wnioskodawca uznał także, że wydatki te są związane z całokształtem działalności spółki i że z tego powodu nie można ich bezpośrednio przypisać do konkretnych przychodów spółki. Wydatki na nabycie akcji zostały zatem uznane przez spółkę za koszty pośrednie, które dla celów CIT należy rozpoznać w momencie ich poniesienia. Za moment poniesienia wnioskodawca uznał zaś dzień, na który ujęto koszt na podstawie umowy nabycia akcji.

Zgoda tylko połowiczna

Fiskus zgodził się z wnioskodawcą co do możliwości zaliczenia wydatków na nabycie akcji na cele programu motywacyjnego do kosztów uzyskania przychodów. Organ podatkowy zakwestionował jednak stanowisko wnioskodawcy co do momentu ujęcia niniejszych kosztów na potrzeby CIT. Izba skarbowa podkreśliła różnicę między nieodpłatnym wydaniem akcji a ich sprzedażą w ramach programu. Przedstawiła także sposób rozliczenia kosztów nabycia akcji dla celów podatkowych w obu tych przypadkach. Zgodnie z wyrażoną przez organ opinią w przypadku:

a) nieodpłatnego przekazania akcji – wydatki na ich zakup powinny zostać zakwalifikowane jako koszty pośrednie i ujęte w dniu wydania akcji beneficjentom,

b) sprzedaży akcji – wydatki na ich zakup powinny zostać uznane za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, tj. w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.

Organ podatkowy podkreślił, że w zakresie momentu rozpoznania kosztów pośrednich dla celów podatku dochodowego przepisy ustawy o CIT zawierają bezpośrednie odwołanie do przepisów o rachunkowości. Z tego powodu pośrednie koszty podatkowe powinny być rozpoznawane zgodnie z zasadą memoriałową, a nie kasową. W omawianym przypadku oznacza to, że wnioskodawca powinien ująć koszt nabycia akcji przeznaczonych później do nieodpłatnego wydania w ramach programu w dniu wydania tych akcji. Takie podejście będzie bowiem zgodne ze stosowaną przez niego metodyką rachunkowości (tj. ujmowaniem kosztów nabycia akcji dla celów rachunkowych w momencie ich wydania).

Temat rzadko podejmowany

Organy podatkowe nieczęsto wypowiadają się w kwestii pracowniczych programów motywacyjnych opartych na akcjach i traktowania związanych z nimi wydatków na gruncie ustawy o CIT. W wydanych na przestrzeni ostatnich lat interpretacjach na ogół podnosi się, że istotą tego typu programów jest budowanie pozytywnego i długotrwałego związku między pracownikiem i pracodawcą. W przyszłości może to w pośredni sposób wpłynąć na zwiększenie efektywności i lojalności pracowników, ich zaangażowania w sprawy spółki i finalnie przyczynić się do zwiększenia jej przychodów. Wykazywano zatem, że związek przyczynowo-skutkowy między kosztem i przychodem zostaje zachowany i że w takim przypadku koszty zakupu akcji mogą być kosztami uzyskania przychodów. Taką opinię wyraziła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 21 czerwca 2011 r. (IPPB5/423-406/11-5/RS).

Zgodnie z interpretacją Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 października 2011 r. (ILPB3/423-329/11-2/EK) wyjątkiem będzie jednak sytuacja, w której podatnik ponosi wydatki w związku ze zmianą formy prawnej na spółkę akcyjną. W takim przypadku (nawet gdy część akcji zostanie przekazana do programu motywacyjnego) nie wszystkie wydatki będą mogły zostać uznane za koszty uzyskania przychodów.

Rola przepisów bilansowych

Sądy administracyjne nie są jednomyślne w kwestii dotyczącej momentu ujęcia kosztów pośrednich dla celów podatku dochodowego. W tym przypadku kluczowym problemem jest rozstrzygnięcie, co należy rozumieć przez zwrot „dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych". W wyrokach można spotkać się ze stwierdzeniem, że generalnie przepisy o rachunkowości nie mogą być traktowane jako przepisy szczególne wobec prawa podatkowego. Z drugiej strony, jeżeli przepisy ustawy o CIT zawierają bezpośrednie odwołania do prawa bilansowego, tak jak w przypadku art. 15 ust. 4e ustawy o CIT, pierwszeństwo w określeniu momentu poniesienia kosztu pośredniego powinno zostać przyznane zasadom rachunkowości i metodzie memoriałowej, a nie kasowej. Taki pogląd został wyrażony m.in. w wyroku NSA z 12 września 2012 r. (II FSK/253/11).

W orzecznictwie można jednak odnaleźć wiele wyroków stawiających tezę, że dniem poniesienia kosztu pośredniego jest tak naprawdę dzień, na który ujęto ten koszt w księgach rachunkowych w jakikolwiek sposób, oraz że dzień ten niekoniecznie pokrywa się z dniem faktycznego poniesienia kosztu dla celów rachunkowości (np. wyrok NSA z 20 lipca 2012 r., II FSK 2406/11).

Sprzedawane czy przekazywane nieodpłatnie

W przypadku puli akcji przeznaczonych do sprzedaży beneficjentom programu organ podatkowy uznał pierwszeństwo przepisu szczególnego nad przepisem ogólnym dotyczącym momentu ujęcia kosztów pośrednich. Z przepisu szczególnego wynika zaś, że moment rozpoznania wydatków na nabycie akcji powinien zostać odroczony do momentu powstania przychodu ze zbycia tych akcji. Przepis ten nie dotyczy przypadku, gdy nabyte akcje są przekazywane nieodpłatnie.

Podsumowanie

Wydaje się, że podatnicy nabywający akcje na potrzeby programu motywacyjnego nie powinni mieć wątpliwości co do możliwości kwalifikacji tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Należy jednak pamiętać, że każdy koszt powinien być odpowiednio uzasadniony i udokumentowany.

Więcej problemów sprawia jednak określenie momentu ujęcia wydatków dla celów podatkowych. Uogólniając, można jednak stwierdzić, że koszt akcji przeznaczonych do nieodpłatnego wydania w ramach programu może być rozpoznany jako koszt podatkowy już w momencie wydania tych akcji. Inaczej sprawa wygląda w przypadku sprzedaży tych samych akcji. Wtedy podatnik ma prawo do rozpoznania wydatków jako koszt dla celów CIT dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia.

Porównując komentowaną interpretację z interpretacjami i wyrokami wydawanymi w sprawach o zbliżonej naturze, można stwierdzić, że izba skarbowa potwierdziła obecne stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych dotyczące kwalifikacji wydatków na prowadzenie pracowniczego programu motywacyjnego opartego na akcjach do kosztów uzyskania przychodu. Należy jednak podkreślić, że stanowisko fiskusa w zakresie momentu rozpoznania tych kosztów dla celów CIT wciąż nie jest w pełni ugruntowane. Każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy z uwzględnieniem aktualnej metodyki organów podatkowych.

—Justyna Nowicka

Wydatki na nabycie akcji wydawanych pracownikom w ramach programu motywacyjnego mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów w momencie ich wydania lub  zbycia.

Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 3 czerwca 2013 r. (ILPB3/423-95/13-4/AO).

Pozostało 97% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP