Skarbówka będzie musiała oddać sankcyjny podatek wymierzany na podstawie niekonstytucyjnych przepisów o przychodach z nieujawnionych źródeł. Taki jest skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 r. (SK 18/09). Skorzystają też na nim ci, którzy mieli sprawy karne skarbowe.
– Osobom, wobec których wszczęto postępowania w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu, były też wymierzane kary na podstawie art. 54 bądź 56 kodeksu karnego skarbowego – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Przepisy te mówią o ukrywaniu dochodów bądź podawaniu nieprawdy w deklaracjach i narażaniu podatku na uszczuplenie. Wszystko wskazuje na to, że decyzje fiskusa będą teraz uchylane, ukarane osoby zdobędą więc podstawę do wznowienia postępowania karnego – dodaje doradca podatkowy.
Na jaki przepis mają się powołać? Kodeks karny skarbowy nie wspomina o wznowieniu postępowania, jego art. 113 pozwala jednak na stosowanie przepisów kodeksu postępowania karnego.
Nowe dowody
– Art. 540 § 1 pkt 2 lit. a) k.p.k. mówi, że postępowanie sądowe wznawia się, jeżeli po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nieznane przedtem sądowi, wskazujące, że skazany nie popełnił czynu albo czyn ten nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze – tłumaczy Hanna Gajewska-Kraczkowska, adwokat z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. – Takim nowym dowodem jest uchylenie decyzji urzędu skarbowego wymierzającej podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów.
– Podstawą wznowienia postępowania karnego nie jest natomiast przepis mówiący o zakwestionowaniu przez Trybunał regulacji, na mocy której sąd wydał orzeczenie karne – dodaje Hanna Gajewska-Kraczkowska. – Trybunał nie podważył bowiem przepisów kodeksu karnego skarbowego będących podstawą orzeczenia sądu.