Tak minister finansów odpowiedział na interpelację poselską nr 21227. Zdaniem posłanki Iwony Kozłowskiej urzędy skarbowe zajmują rozbieżne stanowiska w sprawie dziedziczenia zwrotu VAT za materiały budowlane. Niektóre twierdzą, że możliwość rozliczenia VAT za materiały budowlane to uprawnienie osobiste, z którego może skorzystać tylko ten podatnik, który je nabył, a więc nie podlega ono dziedziczeniu.
W odpowiedzi minister finansów zauważył, że przepisy ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie regulują kwestii związanych z następstwem prawnym spadkobierców osób fizycznych, które złożyły wniosek o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym czy też były uprawnione do złożenia takiego wniosku. Jednak na mocy art. 7 ustawy w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że do następstwa prawnego w sprawach o zwrot VAT za materiały, powinny mieć odpowiednie zastosowanie przepisy art. 97–105 Ordynacji podatkowej.
- Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 97 § 1 Ordynacji spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przepis ten dotyczyć będzie także zwrotu dokonanego na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym – napisał minister.
Jego zdaniem nie można ograniczać uprawnienia spadkodawcy do otrzymania zwrotu VAT w sytuacji, gdy wniosek o zwrot został złożony przez spadkobiercę.
- W przypadku, gdy spadkodawca nabył prawo do otrzymania zwrotu VAT, a złożenie wniosku o zwrot było jedynie realizacją istniejącego uprawnienia, prawo uzyskania zwrotu przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy też uczyni to dopiero spadkobierca – uważa minister.