Stan faktyczny
Urząd celny określił spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym oraz odsetki za zwłokę od niezapłaconych w terminie wpłat dziennych. Ustalono, że spółka sprzedawała m.in. osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej olej opałowy przeznaczony na cele opałowe z obniżoną stawką podatku akcyzowego, bez uzyskania kompletnych oświadczeń, o których mowa ?w § 4 ust. 1–2 rozporządzenia ministra finansów z 22 kwietnia ?2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, do uzyskania których była spółka zobowiązana.
Zestawienie sprzedaży oleju opałowego na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, co do których zakwestionowano oświadczenia, organ przedstawił w formie tabeli, podając ?w niej numery faktur, paragonów, datę jej wystawienia, datę sprzedaży wyrobu, nabywcę, ilość oleju opałowego w kilogramach i w litrach oraz zamieszczając uwagi co do elementów i braków oświadczeń, kwestionując te, które nie zawierały numeru NIP, PESEL, skorygowania oświadczenia po dacie sprzedaży, imienia.
Organ odwoławczy stwierdził, że jakkolwiek obowiązujące przepisy w zakresie podatku akcyzowego nie obligowały sprzedawcy do sprawdzania tożsamości nabywcy, nie oznacza to jednak, że sprzedawca mógł bezkrytycznie przyjmować dane podawane przez kupującego. Prowadząc sprzedaż oleju opałowego w warunkach obniżonej stawki podatkowej, podatnik zobowiązany był dołożyć należytej staranności i wykazać ostrożność oraz zapobiegliwość przy pobieraniu wiarygodnych oświadczeń, celem dołączenia ich do kopii paragonu.
Firma wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. W ocenie spółki nie można przyjmować, że skoro firma dysponuje niekompletnymi oświadczeniami nabywców, to tym samym spółka użyła oleju opałowego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Takie domniemanie musiałoby wprost wynikać z ustawy, a nie ze swobodnej interpretacji przepisów podatkowych. Jej zdaniem, jeżeli dane zawarte w oświadczeniu pozwalają bez najmniejszych wątpliwości na identyfikację nabywcy ?i umożliwiają tym samym dokonanie weryfikacji oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego, to należy uznać, że sprzedawca dysponuje oświadczeniem warunkującym obniżenie stawki podatku akcyzowego.
Konkluzja, wyrok
Sąd stwierdził, że złożenie oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe nie jest celem samym w sobie, jest natomiast środkiem, który ma zapewnić organowi podatkowemu kontrolę rzeczywistego przeznaczenia nabywanego paliwa i związanego z tym uprawnienia do preferencyjnej stawki podatkowej (sygnatura akt I SA/Sz 899/13).