Jedną z inwestycji mieszkaniowych, której sfinansowanie uprawnia do zwolnienia, jest remont domu lub mieszkania, w tym instalacja klimatyzacji. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Warszawie (numer interpretacji: IPPB2/415-102/ 14-2/MK1).
O interpretację wystąpił mężczyzna, który dostał w spadku mieszkanie. Po roku je sprzedał i stanął przed koniecznością rozliczenia z fiskusem. Z ustawy o PIT wynika, że od dochodu z transakcji (czyli przychodu pomniejszonego o koszty nabycia oraz nakłady poczynione w czasie posiadania nieruchomości, które podniosły jej wartość) musi zapłacić 19-proc. podatek. Chyba że w ciągu dwóch lat przeznaczy pieniądze na cele mieszkaniowe, m.in. na remont własnego domu lub mieszkania. Mężczyzna chciałby skorzystać z tej możliwości, ma jednak wątpliwości, czy w zakresie pojęcia „remont" mieści się zainstalowanie klimatyzacji. Uważa, że tak i może skorzystać ze zwolnienia.
Izba Skarbowa nie ma nic przeciwko temu. Podkreśliła, że ustawa o PIT nie definiuje pojęcia „remont", dlatego należy sięgnąć do przepisów prawa budowlanego. Szczególnie przydatne będzie tu rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy. Dotyczy ono wprawdzie nieobowiązującej już ulgi remontowej, ale Izba Skarbowa uznała, że można się posiłkować jego przepisami.
Rozporządzenie wśród wydatków na remont i modernizację wymienia m.in. wykonanie nowych instalacji (chodzi o rozprowadzenie po lokalu i montaż) klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Prawo do zwolnienia dawać więc będą związane z instalacją klimatyzacji wydatki, takie jak zakup materiałów i urządzeń czy wykonawstwo robót.
Inne wydatki preferowane ulgą podatkową to m.in. zakup domu lub mieszkania, budowa lub rozbudowa, adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego, spłata kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu) oraz odsetek od niego.