Nabywcy mieszkań i niewielkich domów finansujący zakup kredytem w ramach programu dopłat „Mieszkanie dla młodych" nie mogą po zakupie pierwszego mieszkania zostać właścicielami innego lokum.
Jeśli w tym okresie uzyskają np. prawo własności mieszkania lub domu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, muszą oddać część dopłaty. Zwrócić trzeba kwotę uzależnioną od wysokości samego wsparcia i liczonego w miesiącach terminu do końca pięcioletniego okresu od zakupu – od pełnej kwoty zaraz po zakupie do 1/60 jej wysokości miesiąc przed upływem pięciu lat.
Obowiązek zwrotu nie dotyczy sytuacji, gdy kredytobiorca uzyskał kolejne lokum w drodze spadku.
Schody mogą się zacząć, gdy zechce odziedziczone mieszkanie sprzedać i kupić za nie inną nieruchomość. Taka sytuacja spotkać może spadkobiercę testamentowego, który musi spieniężyć odziedziczoną nieruchomość, by spłacić uprawnionych do zachowku. Przykładowo wnuk, którego dziadek ustanowił jednym spadkobiercą, może być zmuszony do spłaty wujka, który chce otrzymać w gotówce połowę tego, co należałoby mu się, gdyby testamentu nie było.
Po sprzedaży odziedziczonego mieszkania podatnik, by nie zapłacić PIT, ma dwa pełne lata kalendarzowe na wydanie otrzymanych ze sprzedaży środków na własne cele mieszkaniowe.