PIT: Spadkobierca mógł odliczyć wydatki spadkodawcy na nabycie jednostek uczestnictwa

Spadkobierca miał prawo do odliczenia wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa poczynionych przez spadkodawcę także przed zmianą przepisów o PIT.

Publikacja: 18.11.2014 08:10

PIT: Spadkobierca mógł odliczyć wydatki spadkodawcy na nabycie jednostek uczestnictwa

Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

W poniedziałek fiskus przegrał spór o opodatkowanie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego uznał, że w stanie prawnym do 31 grudnia 2013 r. wydatki na nabycie jednostek poczynione przez spadkodawcę podlegały odliczeniu przez spadkobiercę od przychodu z ich zbycia.

Uchwała odnosi się do nieobowiązującego już stanu prawnego. Ale do sądów administracyjnych wciąż trafiają sprawy podatników. A rozbieżności orzecznicze na ich tle wymusiły konieczność podjęcia uchwały.

Jak zauważył sędzia NSA Jan Rudowski, najwięcej wątpliwości wzbudziła treści art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Była to szczególna regulacja, wyłączająca prawo do kosztów uzyskania przychodów w zakresie m.in. wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

W ocenie NSA jest to jedna z najtrudniejszych interpretacyjnie regulacji w dziedzinie kosztów podatkowych w ustawie o PIT. Ogranicza prawo do kosztów, ale także zawiera wyjątek. Wydatki takie mogły być bowiem kosztem z odpłatnego zbycia, w tym z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Sędziowie NSA doszli do przekonania, że wobec tak skomplikowanej regulacji należy zastosować wykładnię językową, która nie pozwoli na zawężenie jej stosowania.

NSA podkreślił, że w momencie odkupu wydatki na ich nabycie stanowiły koszty dla podatnika. A podatnikiem tym jest każdorazowo ten, kto przedstawia jednostki do odkupienia – również spadkobierca. Nie ma podstaw, by pozbawiać go prawa do kosztów.

Siedmioosobowy skład zwrócił też uwagę, że podstawą opodatkowania w tym wypadku jest dochód, a nie przychód. Ze względu na to i nowelizację przepisów – zdaniem NSA – wątpliwości powstałe w spornej sprawie należało rozstrzygnąć na korzyść podatników.

sygnatura akt II FPS 3/14

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem