Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji (IBPB-2-1/4514-61/15/AD) kwestię opodatkowania pożyczki otrzymanej przez jednego z małżonków.

Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, którego żona jest udziałowcem krajowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i będzie otrzymywać od tej spółki pożyczki. On sam jest osobą fizyczną niezwiązaną ze spółką i nie będzie korzystał z jej finansów. Dodał, że w jego małżeństwie obowiązuje ustawowa wspólność majątkowa.

Mężczyzna chciał się upewnić, czy od kwoty otrzymanej przez żonę nie będzie musiał płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego zdaniem, pożyczki udzielone jego żonie nie będą podległy PCC. A to oznacza, że na nim również nie będzie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.

Dyrektor izby uznał jego stanowisko za prawidłowe, ale z innych powodów. Przypomniał, że zgodnie z art. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przy umowie pożyczki obowiązek podatkowy ciąży m.in. na biorącym pożyczkę. Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, iż wnioskodawca nie jest pożyczkobiorcą; pożyczkobiorcą jest jego żona. W tej sytuacji, jeśli pożyczka zostanie udzielona na rzecz żony, to na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty PCC.