Akcyza od samochodów wywożonych za granicę. Szansa na rozwiązanie akcyzowego problemu?

Rząd przygotował projekt, który ma umożliwić zwrot akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.

Publikacja: 05.09.2024 07:58

Akcyza od samochodów wywożonych za granicę. Szansa na rozwiązanie akcyzowego problemu?

Foto: Adobe Stock

Kwestia zwrotu akcyzy za samochody, szczególnie w kontekście czasowej rejestracji, przeszła przez szereg istotnych zmian interpretacyjnych w ostatnich latach. Warto przyjrzeć się tej sprawie bliżej, aby zrozumieć jej złożoność i implikacje.

Czytaj więcej

Zwolnienia z akcyzy od samochodów. Kogo będą dotyczyć? MRiT szykuje deregulację

Akcyza od samochodu. Jaką drogę przeszedł podatek akcyzowy?

Początkowo organy skarbowe wykazywały się przychylnością w kwestii zwrotu akcyzy za samochody zarejestrowane czasowo w celu wywozu poza granice Polski. Jednakże z biegiem czasu nastąpiła zmiana tego stanowiska.

Zarówno organy administracji, jak i sądy zaczęły stosować bardziej rygorystyczną interpretację art. 107 ust. 1 ustawy akcyzowej. Kluczowe stało się sformułowanie dotyczące „samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym”.

Tymczasem istotne jest rozróżnienie między różnymi rodzajami rejestracji przewidzianymi w prawie o ruchu drogowym, tj. czasową z urzędu i czasową na wniosek.

Ma to znaczące konsekwencje dla kwestii opodatkowania akcyzą. Rejestracja czasowa z urzędu jest traktowana jako etap w procesie rejestracji stałej, podczas gdy rejestracja czasowa na wniosek ma określony cel, często związany z wywozem pojazdu za granicę.

NSA i TSUE. Rejestracja czasowa z urzędu a rejestracja czasowa w celu wywozu za granicę

Spór osiągnął taki poziom złożoności, że konieczna była interwencja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Trybunał w swoim orzeczeniu podkreślił konieczność rozróżnienia między rejestracją czasową z urzędu a rejestracją czasową dokonywaną w celu wywozu pojazdu za granicę.

Czytaj więcej

Fiskus przegrał ważny spór o akcyzę od samochodów

To orzeczenie otworzyło drogę do zmiany linii orzeczniczej przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), który w 2023 r. wydał serię wyroków korzystnych dla podatników. Wynika z nich m.in., że gdy dany pojazd samochodowy rejestrowany jest na wniosek jedynie czasowo, tj. w celu jego wywozu poza granicę lub przejazdu z miejsca jego zakupu czy odbioru na terytorium kraju, to wskazuje, że nie był on i nie jest przeznaczony do konsumpcji na terenie Polski (por. sygn. I FSK 1658/21). W konsekwencji nie ma podstaw do obciążenia tego pojazdu akcyzą w Polsce, która nie jest i nie będzie miejscem jego konsumpcji.

NSA zwracał uwagę na podobny cel nieobciążania akcyzą nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego, którego faktyczna konsumpcja nie będzie miała miejsca na terytorium kraju, lecz poza jego granicami. I uznawał, że rejestracja czasowa samochodu osobowego na wniosek właściciela nie stanowi przeszkody do zwrotu akcyzy. Zwrot uniemożliwia jedynie rejestracja samochodu osobowego, której celem jest jego konsumpcja na terytorium kraju.

Projekt ustawy po linii orzeczniczej

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację w wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ustawy, który ma na celu wprowadzenie możliwości zwrotu akcyzy od samochodów osobowych czasowo zarejestrowanych w kraju w celu ich wywozu za granicę.

Ta propozycja legislacyjna jest krokiem w kierunku rozwiązania długotrwałego sporu. Niemniej jednak, warto zauważyć, że proces dochodzenia do tego punktu był długi i skomplikowany, angażując różne instancje sądowe, włącznie z TSUE. Jest to więc kolejny przypadek, który ilustruje złożoność interpretacji przepisów podatkowych i potrzebę ciągłego dostosowywania prawa do realiów gospodarczych.

Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w kancelarii KPI TAX sp. z o.o.

– oprac. olat

Czytaj więcej

Samochodowa akcyza nie do odzyskania

Kwestia zwrotu akcyzy za samochody, szczególnie w kontekście czasowej rejestracji, przeszła przez szereg istotnych zmian interpretacyjnych w ostatnich latach. Warto przyjrzeć się tej sprawie bliżej, aby zrozumieć jej złożoność i implikacje.

Akcyza od samochodu. Jaką drogę przeszedł podatek akcyzowy?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Podatki
Od 1 października nie dodzwonimy się do swojego urzędu skarbowego
Prawo dla Ciebie
Prawo na czas powodzi. Kary za odmowę ewakuacji, ale i pomoc państwa
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie