Żona skorzysta ze zwolnienia z PCC, jeśli kupuje dom bez męża. Nowa interpretacja fiskusa

Nabywając dom albo mieszkanie na rynku wtórnym nie zapłacimy 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Pod warunkiem, że to nasze pierwsze lokum.

Publikacja: 06.08.2024 15:29

Żona skorzysta ze zwolnienia z PCC, jeśli kupuje dom bez męża. Nowa interpretacja fiskusa

Foto: Adobe Stock

Najnowsza interpretacja fiskusa pokazuje, że z ulgi można skorzystać także wtedy, gdy swoje mieszkanie ma już małżonek. Byleby został wyłączony z transakcji.

Zakup bez małżonka a PCC. Kto skorzysta ze zwolnienia z PCC na pierwsze mieszkanie?

Chodzi o obowiązujące już prawie rok zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Mogą z niego skorzystać ci, którzy kupują pierwsze mieszkanie/dom na rynku wtórnym. Dzięki uldze unikają 2 proc. podatku, który zgodnie z ustawą o PCC obciąża nabywcę.

Zwolnienie przysługuje także wtedy, gdy kupujących nieruchomość jest więcej, np. są to małżonkowie. Żaden z nich nie może jednak mieć (w dniu transakcji bądź wcześniej) własnego lokum. Wtedy bowiem fiskus uzna, że nieruchomość nie jest „pierwsza” i nikt z kupujących nie skorzysta ze zwolnienia. Przykładowo, jeśli jeden z małżonków miał już mieszkanie (albo jego część), zakup domu przez małżeństwo będzie objęty PCC. Nawet jak dla drugiego małżonka jest to pierwsze lokum.

Czytaj więcej

Nie będzie dodatkowego PCC przy zakupie mieszkania od flippera

Jest zwolnienie z PCC, bo dom będzie tylko żony

Czy podatek trzeba zapłacić także wtedy, gdy transakcję przeprowadzam sama, bez męża? O to zapytała fiskusa kobieta, która zamierza kupić dom. Mężatką jest już od ośmiu lat. Jej małżonek ma mieszkanie, które dostał jeszcze przed ślubem od rodziców. Jest wyłącznie jego własnością. Od marca 2024 r. w małżeństwie jest rozdzielność majątkowa. Kobieta chce kupić dom sama, mąż nie będzie uczestniczył w transakcji. Stanie się jedyną właścicielką nieruchomości.

Czy może skorzystać ze zwolnienia z PCC? Kobieta twierdzi, że tak, ponieważ nigdy nie miała własnego lokum. Kupowany dom będzie jej pierwszym. To, że małżonek ma własne mieszkanie, nie wyklucza ulgi. Nie będzie on bowiem współwłaścicielem domu.

Co na to fiskus? Zgodził się na ulgę. Skarbówka podkreśliła, że warunkiem zwolnienia jest nieposiadanie własnego mieszkania/domu. Wyjątek to połowa (lub mniej) nieruchomości otrzymanej w spadku.

— Skoro więc nie posiada i nie posiadała Pani wcześniej nieruchomości mieszkaniowych, bądź też spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego lub udziału w nich lub w ww. prawach, to zawierając samodzielnie, bez udziału współmałżonka, umowę sprzedaży budynku mieszkalnego jednorodzinnego będzie mogła Pani skorzystać ze zwolnienia z podatku — czytamy w interpretacji nr 0111-KDIB2-2.4014.188.2024.1.PB.

Czytaj więcej

Skarbówka: dom bez ogrzewania, wody, szamba i okien, to nadal dom. Ulgi nie ma

Zwolnienia z PCC nie ma, gdy żona kupuje z mężem, który już ma mieszkanie

Inaczej byłoby, gdyby żona nabywała nieruchomość razem z mężem. Pokazuje to wcześniejsza interpretacja skarbówki. Dotyczy kobiety, która kupuje razem z mężem dom. Mają rozdzielność majątkową. Kobieta nigdy nie posiadała żadnej nieruchomości i twierdzi, że może skorzystać ze zwolnienia. Nic z tego, ulga nie przysługuje – uznał fiskus. Wcześniej mieszkanie miał bowiem mąż.

— Gdy nieruchomość nabywana jest na współwłasność, to każdy z kupujących (małżonkowie, rodzice z dzieckiem, rodzeństwo, osoby obce) musi spełniać warunek nieposiadania wcześniej nieruchomości lub udziału w niej — czytamy w interpretacji nr 0111-KDIB2-2.4014.203.2023.1.PB.

Pamiętajmy, że PCC obciąża kupujących na rynku wtórnym. Nabycie od dewelopera jest opodatkowane VAT. Wtedy nie płacimy PCC. Od tej reguły jest wyjątek dotyczący kupujących mieszkania hurtowo.

Najnowsza interpretacja fiskusa pokazuje, że z ulgi można skorzystać także wtedy, gdy swoje mieszkanie ma już małżonek. Byleby został wyłączony z transakcji.

Zakup bez małżonka a PCC. Kto skorzysta ze zwolnienia z PCC na pierwsze mieszkanie?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Absolwenci KSSiP w zawieszeniu, bo pominięto ich przy nominacjach
Nieruchomości
Ogródki działkowe nie zostaną zlikwidowane. Resort zmienia przepisy
W sądzie i w urzędzie
Pupil w KROPiK. Nowy obowiązek dla posiadaczy psów i kotów
Prawo karne
Jest kluczowa opinia ws. wypadku na S8, którą jechała sędzia Gersdorf
Materiał Promocyjny
Energetycznych wyspiarzy będzie przybywać
Prawo karne
"Frog", najbardziej znany polski pirat drogowy, ścigany listem gończym