Kasowy PIT dla przedsiębiorców – będzie wyższy limit przychodów

Z kasowego PIT skorzystają firmy, które mają do 250 tys. euro przychodu rocznie – zapowiedział minister finansów. Limit zostanie więc podniesiony, nowe rozwiązanie ma jednak też inne ograniczenia.

Publikacja: 14.03.2024 09:32

Kasowy PIT dla przedsiębiorców – będzie wyższy limit przychodów

Foto: AgataK

Rząd pracuje nad kasowym PIT, czyli zasadą rozliczania przychodu i podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta. Pierwsze szczegóły nowego rozwiązania rozczarowały przedsiębiorców, ponieważ preferencja ma dużo warunków. Jeden z nich ma być złagodzony.

Rząd łagodzi warunki kasowego PIT

Podjęliśmy decyzję o zwiększeniu limitu do 250 tys. euro – napisał minister finansów Andrzej Domański w mediach społecznościowych (PAP Biznes). We wcześniejszych zapowiedziach ten limit wynosił 500 tys. zł rocznie. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 27 lutego to dość niski pułap zwłaszcza dla firm handlowych. Przypominaliśmy też, że jeszcze przed wyborami Koalicja Obywatelska zapowiadała, iż z kasowej metody będą mogli korzystać mali podatnicy, czyli mający do 2 mln euro przychodu rocznie.

Kasowy PIT ma też inne ograniczenia, np. nie będą mogły go stosować firmy prowadzące księgi rachunkowe. Nowa metoda ma dotyczyć tylko transakcji między przedsiębiorcami (tzw. B2B).

Przypomnijmy, że teraz firmy muszą wykazać przychód (i odprowadzić podatek) także wtedy, gdy nie dostały zapłaty od kontrahenta. Wystarczy, że sprzedadzą towar albo wykonają usługę. Jest to tzw. metoda memoriałowa.

Jeśli wejdzie zasada kasowa, przedsiębiorca, który się na nią zdecyduje (ma być dobrowolna) będzie wykazywać przychód i płacić podatek dopiero po otrzymaniu zapłaty od klienta.

Czytaj więcej

Kasowy będzie nie tylko PIT, ale też składka zdrowotna

Kasowy PIT nie oznacza zupełnego zwolnienia z podatku

Wybór kasowej metody nie oznacza jednak całkowitego zwolnienia z daniny, tylko jej odroczenie. Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów przedsiębiorca, który ją zastosuje i tak będzie musiał po dwóch latach wykazać przychód. Nawet jeśli nadal nie otrzymał zapłaty od kontrahenta. A jak wykaże przychód, to będzie miał wyższy podatek.

Kasowy PIT także przy rozliczaniu kosztów

Kolejna ważna sprawa: jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na kasowe rozliczenie przychodów, będzie musiał konsekwentnie zastosować je także do kosztów. Tak więc odliczy je dopiero wtedy, gdy zapłaci za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Projekt przepisów o kasowym PIT ma być przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2024 r.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego