Nadchodzi Krajowy System e-Faktur

Krajowy System e-Faktur jest dobrowolny od półtora roku, jednak dla wielu podatników wciąż pozostaje tylko ciekawostką. Warto się z nim jednak zapoznać, ponieważ w przyszłym roku ma stać się rozwiązaniem obligatoryjnym.

Publikacja: 29.05.2023 02:00

Nadchodzi Krajowy System e-Faktur

Foto: Adobe Stock

Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest na razie dobrowolny, więc hasło KSeF nie jest jeszcze tak popularne jak zwrot „Polski Ład”. Warto jednak już teraz przyjrzeć się temu, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem, w szczególności że na początku maja rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający obowiązkowy KSeF.

KSeF to oprogramowanie przeznaczone do wysyłania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych zgodnie z wymogami określonymi przepisami prawa. Rozwiązanie ma służyć uszczelnieniu systemu VAT poprzez zapewnienie organom podatkowym dostępu do informacji dotyczących transakcji, dla których wystawienie faktury jest obowiązkowe. Zgodnie z aktualnym brzmieniem projektu wejście w życie przepisów dotyczących obowiązkowego stosowania KSeF zostało przesunięte z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał