Czas rozpocząć wdrażanie e-faktur

Od 2024 r. wszystkie dokumenty będą musiały być wystawiane w ściśle określonym, ustrukturyzowanym formacie xml, przesyłanym za pomocą ministerialnej platformy, czyli Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Publikacja: 20.11.2022 02:00

Czas rozpocząć wdrażanie e-faktur

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2024 r. polskie firmy nie będą już mogły korzystać z dotychczasowych sposobów wystawiania faktur (ani papierowych, ani elektronicznych, takich jak pdf, xlsx itd.).

Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, na dostosowanie się do tej rewolucyjnej zmiany wszystkim firmom zostało jedynie 13 miesięcy. Ocena, czy jest to dużo, czy mało na odpowiednie przygotowanie się, zależy przede wszystkim od skali prowadzonej działalności: w szczególności od liczby wystawianych faktur sprzedażowych oraz liczby otrzymywanych faktur zakupowych, ale też m.in. od skomplikowania procesu fakturowego, mnogości rodzajów transakcji i wzorów dokumentów, liczby systemów finansowo księgowych i billingowych, dotychczasowego poziomu zautomatyzowania procesu fakturowego i wielu innych czynników.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?