Czas rozpocząć wdrażanie e-faktur

Od 2024 r. wszystkie dokumenty będą musiały być wystawiane w ściśle określonym, ustrukturyzowanym formacie xml, przesyłanym za pomocą ministerialnej platformy, czyli Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Publikacja: 20.11.2022 02:00

Czas rozpocząć wdrażanie e-faktur

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2024 r. polskie firmy nie będą już mogły korzystać z dotychczasowych sposobów wystawiania faktur (ani papierowych, ani elektronicznych, takich jak pdf, xlsx itd.).

Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, na dostosowanie się do tej rewolucyjnej zmiany wszystkim firmom zostało jedynie 13 miesięcy. Ocena, czy jest to dużo, czy mało na odpowiednie przygotowanie się, zależy przede wszystkim od skali prowadzonej działalności: w szczególności od liczby wystawianych faktur sprzedażowych oraz liczby otrzymywanych faktur zakupowych, ale też m.in. od skomplikowania procesu fakturowego, mnogości rodzajów transakcji i wzorów dokumentów, liczby systemów finansowo księgowych i billingowych, dotychczasowego poziomu zautomatyzowania procesu fakturowego i wielu innych czynników.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"