Ulga rehabilitacyjna jest tylko na własne auto, a nie służbowe

Matka niepełnosprawnego dziecka nie może odliczyć wydatków na dojazdy na rehabilitację, jeśli używa samochodu należącego do jej pracodawcy.

Publikacja: 09.06.2022 18:59

Ulga rehabilitacyjna jest tylko na własne auto, a nie służbowe

Foto: AdobeStock

Używanie samochodu służbowego do celów prywatnych to już norma w wielu firmach. Zasady są określone w umowach i wewnętrznych regulaminach pracodawców. Pracownik musi jednak pamiętać, że w tym przypadku nie skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej.

Skarbówka odpowiedziała tak na pytanie podatniczki, której kilkuletni syn ma orzeczenie o niepełnosprawności i wymaga intensywnej rehabilitacji. Kobieta zawozi go na zabiegi samochodem służbowym. Zawarła umowę z pracodawcą na użytkowanie auta do celów prywatnych. Samochód jest monitorowany, miesięcznie rozliczane są kilometry przejechane w celach służbowych, jak i prywatnych, a koszty związane z użytkowaniem prywatnym są potrącane przez pracodawcę z jej wynagrodzenia. Zapytała, czy w tej sytuacji może odliczyć wydatki związane z przewozem dziecka na zajęcia oraz wszelkie wizyty lekarskie.

Czytaj więcej

Korzystne zmiany w uldze rehabilitacyjnej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że nie ma takiej możliwości. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT odliczane od dochodu mogą być wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, np. małżonka, dzieci, rodziców czy rodzeństwo. Odliczenie jest limitowane – nie może przekroczyć w roku podatkowym 2280 zł.

Wydatki odejmuje się od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Preferencja obejmuje wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych, np. na przejazdy do lekarza, do pracy czy na zakupy. Odliczeniu podlegają też koszty utrzymania samochodu: przeglądów technicznych, napraw, zakupu części czy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Dyrektor KIS wyjaśnił również, że aby skorzystać z ulgi, trzeba spełnić kilka warunków: być osobą niepełnosprawną lub mieć na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego, ponieść wydatki na dojazdy.

„Skoro podatniczka nie jest właścicielem ani współwłaścicielem samochodu osobowego, który wykorzystuje do przewozu dziecka na zajęcia oraz wszelkie wizyty lekarskie, a także do zaspokajania potrzeb i czynności życiowych, a jedynie jego użytkownikiem, nie przysługuje jej prawo do odliczenia od dochodu wydatków związanych z używaniem tego samochodu” – stwierdził dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.207.2022.2.AK

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach