Komunikacja miejska - samorząd ma prawo do odliczenia podatku VAT

Usługa komunikacji miejskiej świadczona przez gminę odbywa się w ramach działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy przewóz dotyczy pasażerów korzystających z ulg na podstawie ustawy czy uchwały.

Publikacja: 19.01.2021 16:00

Komunikacja miejska - samorząd ma prawo do odliczenia podatku VAT

Foto: Fotorzepa / Marta Bogacz

Sprawa dotyczyła prawa do odliczenia VAT przez gminę – konkretnie miasta na prawach powiatu. We wniosku o interpretację samorządowcy wskazali, że w zakresie swojej jednostka ma wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, m.in. gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego jak również zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego i dróg publicznych.

Gmina emituje bilety, czyli sprzedaje (świadczy) usługę komunikacji. Bilety opodatkowane są 8 proc. stawką VAT. We wniosku zastrzeżono jednak, że istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją. Cześć ulg wynika z uchwał rady, a niektóre mają charakter ustawowy. Niemniej wszystkie działania w zakresie przejazdów ulgowych oraz darmowych wpisują się w promocję usługi komunikacji miejskiej, jej upowszechnienie, co przyczynia się do zwiększenia zakresu sprzedaży przejazdów odpłatnych. Gmina w celu świadczenia usługi komunikacji buduje m.in. torowiska tramwajowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, przystankami tramwajowymi, ponosi też wydatki na remonty i utrzymanie torowisk.

Pozostało 84% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?