Ulga rehabilitacyjna - jak skorzystać za poprzednie lata

Z ulgi rehabilitacyjnej można skorzystać także za poprzednie lata, składając korektę zeznania.

Aktualizacja: 28.02.2018 13:22 Publikacja: 28.02.2018 07:19

Ulga rehabilitacyjna - jak skorzystać za poprzednie lata

Foto: Adobe Stock

Kto nie odliczył w poprzednich latach wydatku na cele rehabilitacyjne, może zrobić to teraz – wynika z najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej.

Taką odpowiedź uzyskał podatnik, który w grudniu 2015 r. kupił potrzebny mu sprzęt – dużą matę turmalinową za blisko 5 tys. zł. To urządzenie termiczne masujące o właściwościach magnetycznych, którego stosowanie zlecił lekarz. Wnioskodawca wykorzystuje je w domowej rehabilitacji reumatoidalnego zapalenia stawów oraz kręgosłupa. Nie odliczył jednak zakupu w PIT za 2015 r., bo certyfikat potwierdzający właściwości rehabilitacyjne maty dostał od producenta już po okresie rozliczeniowym. Mężczyzna podał, że ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ze stycznia 2013 r. Pytał, czy może teraz odliczyć wydatek. Odpowiedź skarbówki jest pozytywna.

Dyrektor KIS przypomniał, że wydatki na cele rehabilitacyjne mogą być odliczone jedynie w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jednak wnioskodawcy przysługuje prawo do korekty uprzednio złożonego zeznania podatkowego, w którym nie skorzystał z odpisu.

Warunkiem jest posiadanie prawa do odliczenia. Właściwym do stwierdzenia, czy dany sprzęt jest niezbędny w rehabilitacji podatnika, jest w szczególności lekarz specjalista. Może potwierdzić to np. w zaświadczeniu.

– Jeśli sprzęt jest niezbędny w rehabilitacji, to wydatek poniesiony w 2015 r. może zostać odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym za 2015 r. poprzez złożenie korekty zeznania – uznał dyrektor KIS. ©?

Prawo w Polsce
Ping-pong pomiędzy Domańskim a PKW. Czy sprawę pieniędzy dla PiS rozstrzygnie sąd?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?