Reklama
Rozwiń

Marek Isański: Skutki nowelizacji przepisów, które były błędnie interpretowane

Rozwój otaczającego nas świata powoduje, że przepisy prawa, a w tym przepisy prawa podatkowego, mogą się zmieniać. Można np. zmieniać/podwyższać kwoty mandatów, gdy wypadków drogowych jest zbyt wiele w stosunku do państw sąsiednich. Można obniżać podatki jeśli chce się zwiększyć aktywność inwestycyjną przedsiębiorców. Można podwyższać podatki, gdy brakuje pieniędzy na niezbędne wydatki. Niestety zdarzają się też sytuacje złego stosowania przepisów wskutek błędnej interpretacji uchwalonego prawa. Właściwą drogą naprawy nie jest zmiana prawa, ale doprowadzenie do korekty wykładni.

Publikacja: 17.11.2021 15:08

Marek Isański: Skutki nowelizacji przepisów, które były błędnie interpretowane

Foto: Adobe Stock

3 lata temu znowelizowano przepisy dotyczące opodatkowania sprzedaży mieszkań nabytych w spadku, bowiem ich stosowanie/wykładnia doprowadzało do wielu absurdów. Np. w postaci nakładania podatku dochodowego od faktycznej straty. Bowiem, gdy spadkobierca nieruchomości nie był w stanie regulować spłaty kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę na jej zakup, to komornik nieruchomość sprzedawał i pieniądze przekazywał bankowi, a administracja, od tych pieniędzy, podatek dochodowy naliczała spadkobiercy.

Minister Finansów oraz ciągle dość duża grupa prawników twierdzą, że te zmiany są bardzo korzystne dla obywateli. Warto się jednak zastanowić czy tak jest w rzeczywistości.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono