Czy korekta faktury jest możliwa po okresie przedawnienia?

Podatnik nie może wystawić korekty faktury rozliczonej w przedawnionym okresie rozliczeniowym.

Publikacja: 13.06.2018 06:00

Czy korekta faktury jest możliwa po okresie przedawnienia?

Foto: 123RF

- Czy po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tytułu VAT (rozpoczęty okres przedawnienia nie został przerwany ani nie uległ zawieszeniu) można wystawić fakturę korygującą (zarówno na minus jak i na plus) i skorygować na jej podstawie podatek należny? – pyta czytelnik.

Gdy po wystawieniu faktury:

1)

udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT (tj. z tytułu wcześniejszej zapłaty),

2)

udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT (tj. udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen),

3)

zwrócono podatnikowi towary i opakowania,

4)

zwrócono nabywcy całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (tj. powodującej obowiązek podatkowy w VAT),

5)

podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

– podatnik wystawia fakturę korygującą (art. 106j ust. 1 ustawy o VAT).

Ustawa o VAT nie określa końcowego terminu na wystawienie faktury korygującej.

W orzecznictwie przyjmuje się, że instytucja przedawnienia ma to do siebie, że w odniesieniu do okresu, który uległ przedawnieniu, nie mogą być dokonywane żadne czynności zwiększające ani zmniejszające zobowiązanie podatkowe. Podatnik nie jest tym samym zobowiązany do posiadania dokumentów oraz ewidencji prowadzonych dla celów rozliczania podatku za okresy, które uległy przedawnieniu. Jeżeli u podatnika nie wystąpiły (w danym przypadku) żadne okoliczności przerywające lub zawieszające bieg terminu przedawnienia, to podatnik nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej do faktury objętej okresem przedawnienia (zob. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 kwietnia 2018 r., 0114-KDIP4.4012.75.2018. 1.BS; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 14 kwietnia 2014 r., IBPP1/443-16/14/LSz; wyrok NSA z 13 marca 2014 r., I FSK 500/13).

Przykład

Podatnik w maju 2012 r. otrzymał zaliczkę i udokumentował ją fakturą. Zobowiązanie w VAT za maj 2012 r. uległo przedawnienia z końcem 2017 r. W czerwcu 2018 r. doszło do zwrotu zaliczki. Z uwagi na przedawnienie VAT za maj 2012 r., kiedy to powstał obowiązek podatkowy od otrzymanej zaliczki, nie ma podstaw do wystawienia faktury korygującej w związku ze zwrotem tej zaliczki w czerwcu 2018 r.

Uwaga! Zdarzenia powodujące, co do zasady, konieczność wystawienia faktury korygującej, dotyczące VAT za okresy objęte przedawnieniem zobowiązania podatkowego, powinny zostać udokumentowane wyłącznie za pomocą noty księgowej, której wystawienie nie wywiera skutków w rozliczeniach VAT (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 września 2015 r., IPPP1/ 4512-641/15-2/AS).

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 800)

Do kiedy można wystawić korektę

Kwestie przedawnienia zobowiązania podatkowego w VAT reguluje ordynacja podatkowa (o.p.). Stosownie do art. 70 § 1 o.p., zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W przypadkach określonych w art. 70 i art. 70a o.p. bieg tego terminu może ulec zawieszeniu, nie rozpocząć się albo zostać przerwany. Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednak po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Uwaga! 31 grudnia 2018 r. (co do zasady) przedawnią się zobowiązania z tytułu VAT za okresy od stycznia do listopada 2013 r. (za okresy od I do III kwartału 2013 r.). Do końca 2018 r. podatnicy mają zatem czas, aby ewentualnie wystawić faktury korcującego do faktur rozliczonych w tych okresach.

- Czy po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z tytułu VAT (rozpoczęty okres przedawnienia nie został przerwany ani nie uległ zawieszeniu) można wystawić fakturę korygującą (zarówno na minus jak i na plus) i skorygować na jej podstawie podatek należny? – pyta czytelnik.

Gdy po wystawieniu faktury:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?