Inwestycja w zakup nieruchomości daje prawo do zwolnienia z podatku. Przepisy przewidują jednak ściśle określone warunki. Łatwo wpaść w pułapkę, jeśli celem inwestycji jest wsparcie członków rodziny.

Przekonała się o tym podatniczka, która otrzymała mieszkanie w spadku po zmarłej w 2013 r. matce. Sprzedała je w 2017 r., czyli przed upływem pięciu lat od nabycia. W grudniu 2019 r. podpisała umowę darowizny i przelała pieniądze na konto swojej córki. Celem darowizny było uzupełnienie środków na zakup domu jednorodzinnego.

Zgodnie z oświadczeniem córki – podpisanym w dniu zakupu domu w obecności notariusza – wnioskodawczyni wraz z mężem mają prawo dożywotniego mieszkania w tym domu. Małżonkowie nie mają innej nieruchomości, dlatego dopłata do zakupu domu była zabezpieczeniem ich własnych potrzeb mieszkaniowych.

Podatniczka zapytała, czy ma prawo do zwolnienia z podatku od sprzedaży spadkowego mieszkania, skoro uzyskane środki przeznaczyła w darowiźnie na zakup mieszkania córki. Jej zdaniem tak, ponieważ realizuje w ten sposób własne cele mieszkaniowe.

Czytaj więcej

MF: ulga mieszkaniowa obejmuje zakup sprzętów AGD i mebli

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej był jednak innego zdania. Przypomniał, że skoro sprzedaż mieszkania nastąpiła przed upływem pięciu lat od nabycia, to od dochodu trzeba zapłacić co do zasady 19 proc. PIT. Przepisy obowiązujące od 2019 r. przewidują preferencje dla nieruchomości nabytych w spadku. Pozwalają wliczyć do pięcioletniego okresu czas, w którym nieruchomość należała do spadkodawcy. Jednak w tym przypadku sprzedaż nastąpiła w 2017 r., więc nie mają zastosowania.

Podatniczka mogła natomiast skorzystać z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Warunkiem zwolnienia z podatku jest przeznaczenie w ciągu dwóch lat środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Katalog tych celów określony został w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT. Są to m.in. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku. Wnioskodawczyni nie przysługuje jednak prawo do zwolnienia. Przekazanie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości jako darowizny na rzecz córki w celu zakupu przez nią nieruchomości nie mieści się w katalogu wydatków na własne cele mieszkaniowe.

Natomiast córka mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Warunkiem było poinformowanie urzędu skarbowego o nabyciu darowizny w terminie sześciu miesięcy.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.648.2021.2.DJ

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ