Uznał tak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w [b]interpretacji nr IPPB4/415-799/09-3/JK2[/b].
Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który od siedmiu lat cierpi na ciężką chorobę kręgosłupa. Obecnie porusza się za pomocą chodzika, ale lekarz wskazuje, że w niedługim czasie będzie musiał używać wózka. W 2009 r. otrzymał stałe orzeczenie o niepełnosprawności – II grupa. Wnioskodawca jest często hospitalizowany i w ostatnim czasie przechodzi bardzo intensywne leczenie farmakologiczne, które jest kosztowne, a leki trudne do zdobycia. W związku z tym musi je sprowadzać pocztą wysyłkową, w tym część z Niemiec. Pyta, czy może odliczyć wydatki na leki i medykamenty wspomagające leczenie przy rozliczeniu PIT za 2009 r.
Zdaniem wnioskodawcy prawo pozwala mu odjąć te kwoty od dochodu, gdyż o takim leczeniu zdecydował lekarz specjalista. Poza tym posiada faktury z aptek oraz firmy trudniącej się sprowadzaniem wspomagających specyfików z innych krajów.
Dyrektor izby skarbowej przypomniał, że osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na m.in. adaptację mieszkań i pojazdów mechanicznych do swoich potrzeb, zakup indywidualnego sprzętu do rehabilitacji oraz materiałów szkoleniowych.
[b]W tym katalogu mieszczą się również leki przepisane przez lekarza – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł.[/b] Ustawa o PIT zawiera zamknięty katalog takich zakupów, który nie może być traktowany rozszerzająco.