Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy spółki jest traktowana jak aport

Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy spółki jest traktowana jak aport.

Aktualizacja: 02.11.2018 06:14 Publikacja: 02.11.2018 06:00

Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy spółki jest traktowana jak aport

Foto: Fotolia.com

Wspólnik wnoszący do spółki wierzytelność w zamian za udziały uzyskuje przychód. Fiskus zgadza się na odliczenie od niego kosztów. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią wspólnik spółki z o.o., który udzielił jej rok temu pożyczki. Spółka ma problemy ze spłatą, dlatego strony umowy postanowiły o konwersji wierzytelności na udziały. Walne zgromadzenie podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, następnie wspólnik dokona zapisu na udziały.

Czytaj także: Co zrobić, jeśli spółka nie może zwrócić pożyczki wspólnikowi

Czy wniesienie wierzytelności do spółki w zamian za udziały spowoduje powstanie przychodu? Fiskus uznał, że tak. Wprawdzie wkłady pieniężne są neutralne podatkowo, ale konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy stanowi wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego.

Jak podkreślono w interpretacji: „Konwersja wierzytelności wierzyciela oznacza jej zamianę na inne prawo majątkowe i nie jest wniesieniem wkładu w formie pieniężnej, albowiem tę można zrealizować tylko przez wpłatę pieniądza (gotówki) lub przy użyciu pieniądza bankowego". Zdaniem fiskusa „konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy, niezależnie od jej kwalifikacji dokonanej na gruncie prawa cywilnego, np. jako potrącenia, zawsze stanowi wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego".

Wspólnik musi więc rozpoznać przychód w wysokości wartości wnoszonej do spółki wierzytelności. Tak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że przychodem jest wartość wkładu niepieniężnego określona w statucie lub umowie spółki (a w razie ich braku w innym dokumencie o podobnym charakterze). Fiskus doprecyzował, że źródłem jego powstania po stronie podmiotu wnoszącego aport jest objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny (z wyłączeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części).

Przychód można jednak pomniejszyć. Jak czytamy w interpretacji, „nominalna wartość pożyczek będących przedmiotem wkładu niepieniężnego stanowi koszt uzyskania przychodu". Przy czym skarbówka zastrzegła, że obejmując udziały w zamian za wierzytelność z tytułu odsetek od pożyczek, wspólnik kosztów faktycznie nie poniósł. Wartość odsetek nie będzie zatem stanowiła kosztu uzyskania przychodu z tytułu objęcia.

numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.4010. 116.2018.2.KB

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?