PIT: z preferencyjnej ulgi na dzieci może skorzystać tylko jeden rodzic

Samodzielne zajmowanie się synem w weekendy nie wystarczy, by ojciec rozliczył się na preferencyjnych zasadach.

Publikacja: 16.01.2013 08:37

PIT: z preferencyjnej ulgi na dzieci może skorzystać tylko jeden rodzic

Foto: sxc.hu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął, kto ma prawo do rozliczenia dochodów z dzieckiem (sygnatura akt: I SA/Kr 698/12).

Sprawa dotyczyła podatnika, który zaskarżył niekorzystną dla siebie interpretację. Po rozwodzie sąd orzekł, że jego pięcioletni syn będzie mieszkał na stałe z matką. Mężczyzna zabiera go do siebie m.in. w weekendy, święta i na wakacje. Poza tym ponosi niemal w całości koszty utrzymania dziecka.

Zapytał, czy w tej sytuacji może rozliczyć się jako samotny ojciec. Argumentował, że kiedy syn przebywa u niego, zajmuje się nim bez niczyjej pomocy. Samotnym rodzicem wystarczy przecież być tylko jeden dzień roku podatkowego, a on spełnia ten warunek.

Dyrektor Izby Skarbowej, do której mężczyzna zwrócił się o interpretację, uznał jego stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT za samotnego rodzica uznaje się: pannę, kawalera, wdowców, rozwodników oraz osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli ich małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Możliwość wspólnego rozliczenia dochodów z małoletnim przysługuje tylko jednemu z rodziców, który faktycznie wychowuje dziecko. W opisanej sytuacji jest to matka, której sąd powierzył wykonanie władzy rodzicielskiej i która sprawuje nadzór nad wychowaniem syna.

Nie pomogła skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Sąd zgodził się co prawda, że okres samotnego wychowywania dziecka może trwać nawet jeden dzień, dotyczy to jednak sytuacji, kiedy np. dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego bądź jeden z rodziców zmarł w trakcie roku.

Aby uznać podatnika za samotnego rodzica, nie wystarczy, by był on osobą stanu wolnego. Musi również faktycznie samotnie wychowywać dziecko, czyli bez udziału innej osoby. Ocena tego faktu może być trudna, gdy dziecko ma nadal dwoje rodziców i żadne z nich nie jest pozbawione władzy rodzicielskiej. Tylko jeden z nich może być jednak uznany za osobę samotnie wychowującą dziecko.

To, że skarżący dobrze wypełnia prawo do kontaktów z synem, a jego sytuacja materialna jest lepsza niż matki, nie wystarczy do preferencyjnego rozliczenia.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem