Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozstrzygnął, kto ma prawo do rozliczenia dochodów z dzieckiem (sygnatura akt: I SA/Kr 698/12).
Sprawa dotyczyła podatnika, który zaskarżył niekorzystną dla siebie interpretację. Po rozwodzie sąd orzekł, że jego pięcioletni syn będzie mieszkał na stałe z matką. Mężczyzna zabiera go do siebie m.in. w weekendy, święta i na wakacje. Poza tym ponosi niemal w całości koszty utrzymania dziecka.
Zapytał, czy w tej sytuacji może rozliczyć się jako samotny ojciec. Argumentował, że kiedy syn przebywa u niego, zajmuje się nim bez niczyjej pomocy. Samotnym rodzicem wystarczy przecież być tylko jeden dzień roku podatkowego, a on spełnia ten warunek.
Dyrektor Izby Skarbowej, do której mężczyzna zwrócił się o interpretację, uznał jego stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT za samotnego rodzica uznaje się: pannę, kawalera, wdowców, rozwodników oraz osoby pozostające w związku małżeńskim, jeżeli ich małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Możliwość wspólnego rozliczenia dochodów z małoletnim przysługuje tylko jednemu z rodziców, który faktycznie wychowuje dziecko. W opisanej sytuacji jest to matka, której sąd powierzył wykonanie władzy rodzicielskiej i która sprawuje nadzór nad wychowaniem syna.
Nie pomogła skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Sąd zgodził się co prawda, że okres samotnego wychowywania dziecka może trwać nawet jeden dzień, dotyczy to jednak sytuacji, kiedy np. dziecko urodziło się w trakcie roku podatkowego bądź jeden z rodziców zmarł w trakcie roku.