Zobowiązuje ich do tego [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294166]rozporządzenie ministra finansów z 16 grudnia 2008 r. w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr 234, poz. 1577)[/link]. W przypadku innych czynności cywilnoprawnych (poza umową spółki lub jej zmianą) podatnicy mogą stosować dotychczasowe wzory formularzy (chodzi o wzory określone w rozporządzeniu z 18 grudnia 2006 r.). Uprawnienie takie mają jednak tylko do 30 czerwca 2009 r.
[srodtytul]Gdy robimy to sami...[/srodtytul]
Kiedy podatnicy sami wypełniają deklarację? Gdy umowa spółki lub jej zamiana jest podpisywana w zwykłej formie pisemnej lub z notarialnie poświadczonym podpisem. Wtedy poza samym podpisaniem umowy podatnicy muszą jeszcze zadbać o wypełnienie obowiązków dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych. W praktyce sprowadza się to do złożenia deklaracji, obliczenia i wpłacenia podatku. Jest na to 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, a więc od podpisania umowy spółki lub zmiany tej umowy.
[wyimek]0,5 proc. wynosi stawka podatku od umowy spółki[/wyimek]
Jaki formularz wypełniamy? W tym wypadku PCC-3. W jego części E obliczamy należny podatek od umowy spółki (ewentualnie jej zamiany). W poz. 44 zaznaczamy właściwy kwadrat informujący o typie spółki: osobowa (czyli cywilna, jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna) lub kapitałowa (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjna). Kolejna pozycja 45 to miejsce na wskazanie właściwego kwadratu informującego o tym, czego dotyczy podstawa opodatkowania (m.in. zawarcia umowy spółki, dopłaty itp.). W kolejnej części (poz. 46) określamy podstawę opodatkowania (jak to zrobić, patrz ramka).